Mindenkinek vannak furcsa szokásai. Bizony, a híres, sokak által csodált festőknek is. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk három 20. századi, kortárs festőt, akiknek – bár alkotásaikkal a mai napig ámulatba ejtik az embereket – bizony megvolt a maguk bogaras különcsége. Lássuk, mi volt az, amivel megbotránkoztatták a környezetüket.
Salvador Dalí, a tudattalan különös lehetőségeinek kutatója
Forrás: https://www.anothermag.com/art-photography/8984/six-weird-and-wonderful-artists-habits
Joggal gondolhattad volna, hogy Salvador Dalínak valami bajuszos különcsége volt, például hogy a napi rutinjában legalább két-három alkalommal elvégzett egyfajta rituális pödrést. Nos, nem: az Elfolyó idő alkotója valójában a tudatos és a tudattalan valóság közötti vékony határ megszállotja volt, és egy igen különleges módszert talált ki, hogy hozzáférjen a saját tudatalattijához. A délutáni (vagy nem délutáni) szundikálás előtt megfogott egy kulcsot, a kezét pedig egy fém tál fölött tartotta. Abban a pillanatban, hogy elaludt – és megérkezett a tudatos és a tudatalatti világ határára – a kezéből kieső kulcs hangja felébresztette, ő pedig már nyúlt is az ecsetért, hogy ebben a furcsa, félig alvó, félig éber állapotban azonnal elkezdhessen festeni.
Francis Bacon, aki kimaxolta a másnaposságot
Forrás: https://www.anothermag.com/art-photography/8984/six-weird-and-wonderful-artists-habits
Tudjuk, hogy alkoholt fogyasztani mindenki csak mértékkel szokott, de azért amikor véletlenül elszabadul a mérték, és támad a másnap…hát, olyankor a többségnek a víz-alvás-pizza-víz kombináció szokott segíteni. Francis Bacon viszont egészen másként kezelte a másnaposságot: ő ihletet merített belőle, mert úgy érezte, az agya ilyenkor tud igazán tisztán működni. További érdekesség, hogy Bacon megszállott hedonista volt, ráadásul álmatlansággal is küzdött. Az altatók mellett volt egy sajátságos módszere, hogy végre álomba szenderüljön: újra és újra elolvasta kedvenc szakácskönyveit, míg végül a hozzávalók ízes listáját nézegetve elaludt.
Andy Warhol, a gyűjtögetés mestere
Forrás: https://www.anothermag.com/art-photography/8984/six-weird-and-wonderful-artists-habits
Andy Warhol, akinek szülei magyar származásúak voltak, festői karrirejének köszönhetően egy hatalmas, négyemeletes házban lakott New Yorkban. A házban azonban nem uralkodott patikarend: ellenkezőleg, állítólag tele volt mindenféle kacattal és limlommal. A megszállottsága odáig vitte, hogy elkezdett úgynevezett “Időkapszulákat” készíteni. Az elsőt 1974-ben állította össze, amikor új stúdiójába költözött: egyszerűen belepakolta a számára fontos tárgyakat egy dobozba. 1987-ben bekövetkezett haláláig összesen 610 ilyen dobozt állított össze, amelyekben többek között fotók, levelek, karácsonyi üdvözlőlapok, sőt, egy 17. századi, birkózásról szóló német könyv is helyet kapott.
Az életútja iránt érdeklődőknek valóságos kincs volt a hatalmas Warhol gyűjtemény, hiszen segítségükkel azt is megtudhatták a művész életéről, amire máskülönben talán sosem derült volna fény.