A divatvilág nagyágyúinak legalább akkora szüksége van inspirációra, mint neked a reggeli kávédra ahhoz, hogy a további szundipercekért rimánkódó csíkká szűkűlt tekinteted is tudomásul vegye: ideje felkelni. Noha a reggeli rohanásban aligha készítesz latte artnak is beillő tejhabos alkotásokat, kétségkívül festői látvány, ha egy kávézóban ilyennel lepnek meg. Nos, a divatvilág (egyik) tejhabos kávéja a képzőművészet, amely a tervezők számára nem csak gyönyörködtet, hanem afféle múzsaként is szolgál. Amikor pedig a művészeti stílusok vagy korok homlokon csókolják a tervezőt, abból csodás kreációk születnek.
Noha a divat színpompás világában szövődött szerelmek gyakran csak a következő szezonig tartanak, lássunk néhány nagy egymásra találást, amelyek a művészet iránti tiszteletből egy parányit tartósabbak ennél.
Versace, Andy Warhol, Botticelli és a görög mitológia triója
Gianni Versacét nem kell bemutatni a divat szerelmeseinek, legfeljebb azért, hogy a keresztnevével kapcsolatban se legyenek kétségek.
Forrás: https://medium.com/@BridgemanImages/fashion-designers-inspired-by-art-324eb1edbbb3
Versace 1991-es tavaszi kollekciójának ihletadója a Pop Art koronázatlan királya, Andy Warhol volt. Így született meg többek között a fenti képen látható Marilyn Monroe nyomatos kezeslábas is. Tény, hogy nem kevés merészség kell ahhoz, hogy valaki jól tudjon viselni egy ilyen ruhadarabot, de aki odavan a divatért, az általában szereti az efféle kihvásokat.
Versacét természetesen itáliai gyökerei sem hagyták nyugodni: így történhetett, hogy a reneszánsz egyik legkiválóbb festőjére is múzsaként tekintett. Sandro Botticelli vallási témájú alkotásai és motívumai számos Versace által tervezett ruhán visszaköszöntek.
Forrás: https://emmapretti.wordpress.com/2019/04/22/la-primavera-corre-da-botticelli-a-versace/
Versacét a görög mitológia sem hagyta nyugodni: olyannira nem, hogy a világhírű divatcég logóját – amely a női erőt hivatott szimbolizálni – Medúza feje inspirálta.
Forrás: https://www.icon-icon.com/en/the-versace-medusa-2/
Louis Vuitton és Takashi Murakami eszelősen eszményi együttműködése
Louis Vuitton monogramját mindenki ismeri, beleértve a replikagyártókat is. A híres LV print táskákon, kiegészítőkön és ruhákon egyaránt nagy népszerűségnek örvend.
Forrás: https://medium.com/@BridgemanImages/fashion-designers-inspired-by-art-324eb1edbbb3
Nem különben az eredeti logó színes változata, amely Takashi Murakami kortárst japán művész kreativitásának eredménye. Murakami és Louis Vuitton együttműködését a márka 2003-as igazgatójának, Marc Jacobsnak köszönhetjük.
Az együttműködés azonban ezzel nem ért véget. Nem csak Murakami művészete vándorolt át a divat világába, hanem a híres Louis Vuitton monogram is tett egy kirándulást a festészet birodalmában. Murakami ugyanis számos képén feltüntette a világhírű LV betűduót, ráadásul az alkotásainak egy részét a Los Angeles-i Kortárs Művészetek Múzeumában is kiállították.