A Mona Lisa, Leonardo da Vinci híres festménye, az egyik legismertebb műalkotás a világon. A Louvre múzeumban található Párizsban, és évente több millió látogatót vonz. Azonban kevesen tudják, hogy ez a remekmű egyszer majdnem örökre eltűnt. 1911-ben egy merész tolvaj ellopta a festményt, ami nem csak művészeti körökben, hanem világszerte hatalmas szenzációt keltett.
A lopás napja
1911 augusztus 21-e hétfő reggelén Vincenzo Peruggia, egy olasz származású festő, aki korábban a múzeumban dolgozott, takarítónak öltözve belépett a múzeumba, senki sem sejtette, hogy történelmet fog írni. Peruggia egyszerűen levette a Mona Lisát a falról, majd elrejtette a ruhája alatt és kisétált a múzeumból.
A nevezetes napon a Louvre zárva volt, ami lehetőséget adott Peruggiának a zavartalan munkára. A festményt egy raktárhelyiségben rejtette el, és amikor úgy érezte, hogy biztonságban van, egy régi takaróba csomagolta és egyszerűen kivitte az épületből.
A festmény eltűnését csak másnap reggel vették észre. Azonnal pánik tört ki a múzeumban, és az ügy gyorsan a nemzetközi sajtó figyelmébe került. A francia rendőrség és az Interpol is azonnal nyomozásba kezdett. A tolvaj után való kutatás során számos gyanúsítottat tartóztattak le, köztük a híres művészt, Pablo Picassot is, aki akkoriban Párizsban élt. Végül azonban kiderült, hogy ő ártatlan, csupán költő barátja Apollinaire vallott rá és ő is csak azért, hogy festőként rész legyen ennek a szürreális történetnek.
A rendőrség több mint két évig nyomozott, és közben számtalan elmélet és találgatás látott napvilágot a festmény hollétéről. A sajtó folyamatosan cikkezett az esetről, és a Mona Lisa elrablása világszerte beszédtéma lett. Érdekes módon a Louvre látogatóinak száma még meg is nőtt leghíresebb festményének eltűnése után, mivel sokan csak azért mentek, hogy lássák a festmény üres helyét.
Tolvaj és hazafi
Vincenzo Peruggia elmondása szerint hazafiságból cselekedett. Úgy vélte, hogy a Mona Lisa jogosan az olasz népé, és vissza akarta juttatni Olaszországba, amit Napoleon elvett az olaszokltól.
(Igazság szerint a festmény Da Vinci halála után egy tanítványáé lett, aki aztán eladta I. Ferenc francia királynak. A kép így hosszú évtizedeken át uralkodói lakosztályokat díszített, majd a francia forradalom után a múzeumba került. Napoleon innen “kölcsönözte” pár évre.)
Több mint két évig tartotta elrejtve a festményt egy bőröndben, mielőtt megpróbálta volna eladni Firenzében egy helyi műkereskedőnek. Azonban a műkereskedő felismerte a festményt és értesítette a hatóságokat. Peruggia letartóztatását követően a Mona Lisát nagy ünnepségek közepette szállították vissza Párizsba. Míg a franciák a franciák a kép visszakerürlését ünnepelték, az olaszok a tolvajra tekintettek nemzeti hősként, aki így megúszta egy nagyon rövid börtönbüntetéssel a kalandot.
A Mona Lisa jelentősége
A Mona Lisa elrablása még inkább növelte a festmény hírnevét és mítoszát. A történet azóta is izgatja a művészetkedvelők és történelemrajongók fantáziáját. A festmény ma már nemcsak a művészeti értéke miatt híres, a popkultúrának is szerves része lett. A Mona Lisa továbbra is a Louvre egyik legnagyobb attrakciója, és évente emberek milliói zarándokolnak el, hogy megcsodálhassák. Igaz, már golyóálló üveg mögött található, és állandóan őrzik, hogy hasonló eset ne történhessen meg.