Hallottál már arról, hogy az Utolsó vacsora című képen rejtett információk vannak? Esetleg arról, hogy az Éjjeli őrjárat nem is éjjel játszódik, és teljesen más a címe? Ezekhez hasonló, meghökkentő, rejtélyes festményeket és információkat gyűjtöttünk össze.
#1 Leonardo da Vinci: Utolsó vacsora
Ha olvastad Dan Brown híres könyvét, A Da Vinci-kódot, vagy láttad a belőle készült filmet, Tom Hanksszel, akkor biztos tudod, hogy az Utolsó vacsora rengeteg titkot rejt. A kép ugyebár a 12 apostolt ábrázolja, középen pedig Jézus Krisztust, aki a vacsora közben jelenti be, hogy áruló ül közöttük.
A fent említett Dan Brown műben is elhangzik az a feltételezés, miszerint Jézus balján nem János apostol, hanem Mária Magdolna ül. Ez azért is érdekes, mert Brown (valamint a Holy Blood, Holy Grail szerzői) kutatásokkal támasztják alá, hogy Jézus feleségül vette Mária Magdolnát, akinek aztán gyermeke született - így Jézusnak visszakövethető vérvonala van. Ezt a titkot pedig a titokzatos Sion-rend őrzi.
A másik - talán egzaktabb - érdekesség a képpel kapcsolatban, a Júdás mellett felboruló sótartó. Da Vinci a festményen ezzel az apró dologgal is fel akarta hívni a figyelmet arra, hogy valami baj lesz.
Ezenkívül viszonylag új felfedezés, amelyet olasz zeneszerző, bizonyos Giovanni Maria Pala talált a festményen. Pala ugyanis észrevette, hogy az apostolok, valamint Jézus keze egyfajta rejtélyes szabályosságot mutat. A zeneszerző így kotta-szerűen húzott öt vonalat a festményen, és a kezeket valamint az előttük lévő kenyereket hangjegyként értelmezte.
Pala meglepetésére egy érdekes, rekviem hangzású dallamot olvasott ki, amit meg is zenésített. Ide kattintva hallgathatod meg.
#2 Rembrandt: Éjjeli őrjárat
Rembrandt egyik leghíresebb festménye az Éjjeli őrjárat, valójában nem is éjjel játszódik. Sőt, még csak nem is ez volt az eredeti címe. A félreértést leginkább az okozta, hogy a képet Rembrandt Frans Banning-Cocq kapitány lövészegyletének megrendelésére készítette.
Így, akkoriban a festmény, a Frans Banninck Cocq kapitány és Wilhelm van Ruytenburch főhadnagy polgárőrcsapata néven vált ismertté.
Azonban ahogy teltek-múltak az évek, a festményt egyre inkább befedte a por, valamint a sárga lakk, így sötétté vált. Az XVIII. század végétől így már Éjjeli őrjáratként emlegették a képet.
Azonban, amikor 1940-ben restaurálni kezdték, és eltávolították az ábrázolásokról a rárakódott port és lakott, rájöttek, hogy a jelenet nappali fényben játszódik.
A rejtélyes festményen a férfiak között egy fiatal, fénnyel megvilágított női ábrázolás is látható, aki az egylet védelmezője. Ezenkívül Rembrandt saját magát is ráfestette a képre, igaz alig látható. Csak egy apró szempárként jelenik meg a férfiak gyűrűjében.
#3 Pablo Picasso: Az öreg gitáros
Az már régebb óta ismeretes volt, hogy Picasso Az öreg gitáros című festményét újrahasznosított vászonra készítette el, és bizonyos megvilágítás mellett a férfi mellett, kísértetiesen felsejlik egy női kép is.
Azonban nemrég - a mesterséges intelligencia segítségével - a művész korábbi festményei alapján rekonstruálták az alakot. Az algoritmus röntgen- és infrasugarakkal letapogatta a képet, majd több, korábbi munka alapján képes volt megrajzolni a teljes női alakot.
Az Elveszett nő névre keresztelt alkotás valószínűleg bekerülhet a festő életművei közé is.
#4 Michelangelo: Ádám teremtése
A Sixtus-kápolna mennyezetén lévő freskót szinte mindenki ismeri. Ádám és Isten ujjai összeérnek, így a teremtő erőt ad Ádámnak.
A rejtélyes festményt megvizsgálva, 1990-ben a kutatók egy részletes tanulmányt készítettek, amelyben kifejtik, hogy a lepel, amely Isten mögött található, tökéletesen leképezi az emberi agyat. A keresztmetszetben ráadásul az agynak olyan részei is megtalálhatóak, amelyeket jóval, évszázadokkal később, fedeztek csak fel. (Ezt a kutatók egyébként - Dan Brown után szabadon - Michelangelo-kódnak nevezték el.)
Michelangelo azonban nem csak itt használta az agy ábrázolást: a Sötétség és világosság szétválasztása című művében szintén megtalálható. Az isteni alakzaton ugyanis egy golyvának tűnő gége látható, azonban - közelebbről megvizsgálva - szintén felfedezhető az agy aprólékos keresztmetszete.
#5 Csontváry Kosztka Tivadar: Öreg halász
A híres magyar festő, Csontváry Kosztka Tivadar egyébként is szerette a festményeit különböző motívumokkal, “áthallásokkal”, színesebbé tenni, mégis talán az egyik leghíresebb ilyen jellegű műve az Öreg halász.
A képen ugyanis - egy kis optikai trükkel - egyszerre jelenik meg Isten és a Sátán.
A festmény egy öreg férfit ábrázol, aki a botjára támaszkodva néz szembe velünk. Azonban, ha a középvonalhoz viszonyítva jobbra tükrözzük, egy szarvval égbe meredő, gonosz tekintetű, sátáni alakkal szembesülünk.
Ugyanakkor balra tükrözve egy imára kulcsolt kezű, kedves öreg úr néz velünk farkasszemet. A képen tehát az egész emberi lény ábrázolva van, hiszen mindenkiben ott lakozik a jó és a rossz is.
Ha szeretnél további érdekességeket is olvasni a festményekről, művészetről, és egyéb alkotásokról, olvasd rendszeresen frissülő blogunkat, és kövess minket a Facebookon!