Vannak klasszikus kiállítások. Azokra gondolunk, amikor a jegyvásárlás után engedelmesen battyogunk teremről teremre, el- és/vagy rácsodálkozunk a képekre, talán meghallgatjuk az idegenvezetőt is, majd jókora adag kultúrával (és gyakran egy kis múzeumozós derékfájással) gazdagodva távozunk. És akkor vannak azok a kiállítások, amelyek nem véletlenül kerülnek be a világ leglátogatottabb tárlatai közé. Ezekből hozunk nektek néhányat, szépen sorban.
Jó-jó, többségükhöz el kell hagyni Magyarországot, de hát nincs elegánsabb, mint egy menő kiállításra ráfogni a következő kiruccanást!
Irány Berlin és a lebilincselő DARK MATTER kiállítás
Forrás: https://www.visitberlin.de/en/dark-matter
Berlin szerencsére nem a világ vége, repülővel, autóval és vonattal és könnyen megközelíthető. Ráadásul, mivel Európa egyik legizgalmasabb városáról van szó, ahol nem mellesleg a kulturális élet is tele van kincsekkel, kétségkívül nem csak a kiállítás miatt érdemes odautazni.
Ez a sötét anyag nem AZ a sötét anyag
Mármint nem az a félelmetes verzió, ami sok-sok éve lázban tartja a fizikusokat, és amit a laikus ember legfeljebb csak próbál megérteni.
A berlini DARK MATTER kiállítás egyfajta párhuzamos univerzumot mutat be. Az alkotó, ecsetek és vászon helyett fénnyel dolgozik, amely nyalábos eleganciával mossa össze a digitális és a valódi világ határait. Az egykori gyárépületben kialakított 1000 négyzetméteres kiállítótérben koromsötét szobák várják a látogatókat, amelyekben a fény, a hang és a mozgás segítségével keltik életre a különféle multimédiás installációkat.
Hét installáció a teljes ámulatért
Forrás: https://en.darkmatter.berlin/
A világ egyik leglátogatottabb kiállításai között jegyzett berlini DARK MATTER tárlaton hét különböző helyiséget járhatunk végig, amelyek olyan fantázianeveket kaptak, mint például a “folyékony égbolt”, a “máglya” vagy éppen a “sokszögű játszótér.”
A termekben lélegzetelállító fényjátékok és audiovizuális performanszok fogadják a betérőket, sőt, néhány alkotás szédítő 3D-s hangzást is kapott. Egy biztos: a kiállítás előtt érdemes legalább egy picit átmozgatni a nyakat, hogy elkerüljünk egy esetleges húzódást, mert odabent garantáltan olyan holisztikus élmények várnak majd, amelyektől csak kapkodjuk majd a fejünket.
Forrás: https://www.facebook.com/darkmatterberlin/
Dióhéjban az alkotókról
A kiállítás megálmodói, Christopher Bauder és a WHITEvoid stúdió már több alkalommal bizonyítottak, hiszen az ő együttműködésükhöz köthetőek például a DEEP WEB és a SKALAR fantázianévre hallgató tárlatok, amelyeket a méltán híres berlini Kraftwerk rendezvényközpontban tartottak. 2014-ben szintén ők álmodták meg és készítették el azt a 8000 fénylő léggömbből álló installációt, amellyel a Berlini Fal leomlásának 25. évfordulója előtt tisztelegtek.
Berlin túl jó hely, hogy sorban állással töltsd az idődet
Persze ettől még a helyszínen is lehet jegyet vásárolni, de sokkal kényelmesebb online, macera és sorban állás nélkül letudni a hadműveletet. A DARK MATTER állandó kiállítás, a felnőtt belépő 18-, a gyermek 14 euróba kerül. A “szardínia-effektust” elkerülendő a szervezők 1 órás blokkokban, korlátozott létszámban engedik be a látogatókat, így biztosak lehetünk benne, hogy kényelmesen, tülekedésmentesen járhatjuk végig mind a hét installációt.
A cikksorozat első részében egy interaktív Van Gogh kiállításról mesélünk: olvastad már?