Absztrakt festmények. Csupa olyan alkotás, amelynek első ránézésre nem biztos, hogy megértjük az üzenetét. De talán nem is baj, ha nem pont az alkotó szándéka szerint értelmezzük őket. Ebben a cikkben mesélünk egy kicsit arról, hogy miért kulcsfigura Jackson Pollock az absztrakt festészetben, illetve arról is, hogy híres festőnek lenni távolról sem mindig egyenlő az aranyélettel.
Az absztrakt művészet úttörője, a pettyek mestere: Jackson Pollock
Forrás: https://painting-planet.com/no-5-by-jackson-pollock/
Hatalmas, de tényleg hatalmas vásznak és ezer meg ezer profin elrendezett petty: ez a kettő jellemzi Pollock munkásságát. És bár csábító lehet azt gondolni, hogy a művész munkáit bármikor leutánozhatjuk, ha megrázunk egy festékes ecsetet egy üres vászon felett, a valódi alkotóművészet ennél sokkal bonyolultabb.
Pollocknak igencsak bajos élete volt, ami minden bizonnyal hozzájárult ahhoz, hogy voltaképp létrehozott egy kizárólag rá jellemző stílust.
Egyik legismertebb képe, az 1948-ban festett No 5, kerek 140 millió dollárért kelt el. És hogy kinek volt rá ennyi pénze? A Hollywood-i szórakoztatóipar egyik ikonikus alakjának, David Greffennek! Irigyeljük: menő lehet úgy kávézni reggel, hogy közben egy Pollock festményben gyönyörködik!
A leghíresebb absztrakt expresszionisták története nem mindig happy end
Hírnév, pénz, csillogás: mi kellhet még a boldogsághoz? Nos, számos absztrakt expresszionista festő volt, akinek mindez nem volt elég a konstans fülig érő száj effektushoz.
Forrás: https://www.britannica.com/biography/Mark-Rothko
Pollock például majd’ egész életében túlságosan rendszeresen nézett a pohár fenekére: jó, hát alkoholista volt, mondjuk ki kerek perec. Olyannyira, hogy a halálát is az ital okozta: illuminált állapotban végzetes autóbalesetet szenvedett.
Rothkónak sem volt sokkal jobb, csak ő nem az italba menekült, hanem az öngyilkosságba: ehhez pedig elég volt neki egy viszonylag rossz egészségi állapot és egy tönkrement házassság.
Absztraktot az otthonokba!
Nem mindenki lehet olyan szerencsés (és dúsgazdag), mint a már említett David Greffen. Többségünknek nem telik rá, hogy a nappalit egy eredeti absztrakt festménnyel dobjuk fel, de ha az “eredeti” szót kivesszük a képletből, már nem olyan lehetetlen a helyzet.
Noha festményeket lopni nem ajánlott tevékenység, az már nem bűn, ha beszerzünk egy-egy jó minőségű replikát. Ennél persze még sokkal menőbb, ha a kedvenc festményedet – akkor is, ha történetesen nem egy absztrakt alkotásról van szó – egyszerűen megfested magadnak.
Az “egyszerűen” kifejezés pedig cseppet sem túlzás: ha eljössz hozzánk az Alkotásutcába, 3 óra alatt elkészítheted a kiválasztott festményt, amely akkor is a megszólalásig hasonlítani fog az eredetire, ha azt gondolod, hogy kétbalkezes pemzlizsonglőr vagy! Bízz bennünk, próbáld ki!