Vannak azok a napok, amikor már annyira éhes vagy, hogy a hűtő mellett állva pakolod rá akkurátusan a feltéteket a kenyérre, és le se ülsz, amikor beleharapsz. Vagy amikor szíved szerint kézzel esnél neki a főételnek, mert a kés-villa hadművelet túl lassúnak tűnik. Ha azonban egy kicsit több időd van kiélvezni a kulináris örömöket, érdemes egy szép tálalással megspékelni a finom fogásokat. És bár tény, hogy az akkurátusan megtervezett ételköltemény is hamar elfogy, egész más érzés úgy hozzákezdeni a falatozáshoz, hogy nem csak az ízlelőbimbóidnak kedveskedsz, hanem a szemed is jóllakik a látvánnyal. Mi több, egy oxfordi gasztrofizikus szerint – aki ugyebár egy brit kutató, tehát hihetünk neki! – az alkotásnak beillő prezentálással az ételt finomabbnak érezzük.
Lássuk, mik a legjobb tálalós trükkök, amelyek nem igényelnek különösebb konyhai rafinériát!
Azok a bizonyos gasztronómiai magasságok
Szó szerint. A profi séfek szerint fontos, hogy az ételt ne “terítsük szét” a tányéron. Helyette kezdjünk építkezni, és miután kiválasztottuk az alapnak való réteget (amihez akár kis formát is használhatunk) szépen pakoljuk egymásra a különböző finomságokat. Az eredmény egy ínycsiklandó kompozíció, amit élvezet elfogyasztani!
Forrás: https://www.lightspeedhq.com/blog/10-food-plating-and-presentation-tips/
Felvágós bölcsességek
Ha hús is kerül a tányérra, érdemes a rostokra merőlegesen, nagyjából 45 fokos szögben felszeletelni, így ugyanis sokkal jobban érvényesülhet a hús minősége. Egyszerű trükkről van szó, de nagyon sokat számíthat!
Kreatív játék a textúrákkal
A hozzáértők szerint egy gondosan megkomponált ételt különböző textúrák jellemeznek: kell bele valami krémes, valami harapnivaló és valami roppanós is. Ha pedig ezek már mind megvannak, már csak annyi a dolgod, hogy ezt a tálalásnál is kihangsúlyozd!
Forrás: https://www.lightspeedhq.com/blog/10-food-plating-and-presentation-tips/
A színek 50 árnyalata
Nem kérdés, hogy az egészséged hálás lesz, ha a tányérodról a szivárvány összes színe visszamosolyog rád. A profi séfek szerint azonban más szempontból is megéri játszani a kontrasztos színekkel, hiszen először az étel látványa az, ami megragadja a figyelmet. Ha igazán finom ízekre vágysz, próbálj természetes színezőket használni, például matcha teát vagy céklát, amelyekkel egy hétköznapi krumplipürét harsogóan zöldre vagy épp bíborlilára színezhetsz.
Használj ehető dekorációt
Forrás: https://www.lightspeedhq.com/blog/10-food-plating-and-presentation-tips/
A kezdő szint az, amikor a tányér szélét hanyagul megszórjuk egy kevés fakón aromás szárított oregánóval. Hozzáad ugyan valamennyit a látványhoz, de egy-egy fogást ennél sokkal izgalmasabban, és főleg ízletesebben is dekorálhatunk. A lényeg, hogy bármit is használsz, az ehető legyen. Néhány szál friss rukkola, pár csepp illatos balzsamecet, némi rusztikus eleganciával elhelyezett mag (amit érdemes száraz serpenyőben megpirítani, hogy jobban érvényesüljön az íze!) vagy egy-két kósza ehető virág csodákra képes.
Amikor legközelebb finom vacsorát főzöl, engedd, hogy a benned rejlő kreativitás utat törjön magának, és alkoss valami igazán szépet a tányérra!