Gyurma. Ha egyszerű, akkor színtelen. Ha kicsit menőbb, akkor színes. Ha még menőbb, akkor az illata is eszelősen jó. Egy biztos: nem kellenek brit kutatók ahhoz, hogy kiderülön: ha egy csapat felnőtt ember elé leteszünk egy adag gyurmát, önkéntelenül elkezdenek nyomkodni, még akár úgy is, hogy az alkotás vágyának szikrája felbukkanna bennük. És bár kétségkívül abban is van öröm, ha, tegyük fel, csillámpóni hadsereget gyártunk a képlékeny anyagból, a gyurmát hasznos dolgokra is lehet használni. Ha pedig az elkészítési folyamat felér egy flow élménnyel is, az a 21. század rohanó hétköznapjaiban kétségkívül áldás.
Ha már rohanó hétköznapok: vizslát, stressz!
Jó, pár percnyi nyomkorászás nem szünteti meg teljesen a stresszt, de legalább egy kicsit kiadhatod a feszültséged. Ha szeretsz kézműveskedni, akkor pedig a saját stresszlabdád elkészítését is bevállalhatod: fogj egy lufit, peckeld ki a száját egy műanyag üveg levágott nyakával, majd akkurátusan szuszakold bele a gyurmát. Ha ezzel megvagy, köss csomót a lufi nyakára, és készen is van a saját stresszlabdád.
Ui: ez a verzió sokkal jobb, mint az olasz tengerpartokon árult, liszttel vagy homokkal töltött lufigyurma: ha ugyanis az kidurran, akkor az apró szemek mindent beterítenek. A gyurmánál nem fenyeget ilyen veszély!
Virágos jókedv fokozás gyurmával
Vettél néhány szál élethű művirágot, netán valamilyen keményebb szárú igazit, viszont azt szeretnéd, hogy a szálak stabilan megálljanak a vázában? Ha nincs kéznél hungarocell, de van gyurma, nyert ügyed van: rétegezz gyurmát (lehetnek akár színes rétegek is egymáson) egy vázába, és abba szúrd bele a virágokat. Voilá, kész is a kompozíció!
Fejleszd a kognitív képességeidet
A gyurmázás a gyerekek esetében fejleszti a kreativitást és a kognitív gondolkodást. És tulajdonképpen nincs ez másként a felnőtteknél sem. Ha úgy érzed, tele van a fejed, ülj le egy fél órára gyurmázni: mindegy, hogy nonfiguratív mintákat gyártasz, netán a stressz mumusának próbálsz alakot találni, esetleg a kutyád vonásait igyekszel gyurmába önteni, az agyad átvált az alkotó üzemmódba. Ebben az üzemmódban pedig az agyzsibbasztó gondolatok kénytelenek elhalkulni kissé, hiszen elvetted tőlük a fókuszt.
Az eredmény ugyanaz, mint bármilyen más flow tevékenység után: felszabadultságot, megkönnyebbülést fogsz érezni. Ez az állapot pedig már alkalmas arra, hogy újult erővel vesd bele magad a kihívások tengerébe.
A gyurmázás tehát nem csak a gyerekeké, próbáld ki, és élvezd a formázós alkotás örömét!