A leghíresebb festmények gyakran aukciókon lelnek új gazdára, méghozzá olykor szemtelenül magas összegért. A világ talán két leghíresebb aukciós háza – a Christie’s és a Sotheby’s – azonban leginkább a felső tízezer játszótere, így ha kíváncsi vagy, mi zajlik a színfalak mögött, ez a cikk neked szól!
Aukció kisokos
Tegye fel a kezét – csak nyugodtan, ez most nem egy licit! – , aki vágyott már arra, hogy lelkesen licitáljon egy menő festményért, természetesen némi karizom erősítésnek is beillő táblaemelgetéssel! Lássuk, mi történik pontosan egy aukción!
Művészetmentes fun fact: noha az aukció szó hallatán a legtöbb embernek egy váratlanul felbukkant Picasso kép (vajon te tudnál olyan jót festeni nálunk, mint az eredeti?), egy ókori egyiptomi mütyürke vagy épp egy különleges antikvitás jut eszébe, az aukciókon a befektetési bankárok is otthonosan mozognak. Őket persze nem a műkincsek érdeklik, hanem az, hogy minél magasabb árat kapjanak egy-egy eladásra kívánt cégért.
A színfalak mögött
Az aukció a főműsorszám, de mint minden nagy előadásra, erre is fel kell készülni. Erre az úgy nevezett “megtekintés” során van lehetőség. Van úgy, hogy a megtekintésre az árverés előestéjén kerül sor, máskor viszont csupán néhány órával azelőtt tartják, hogy az ominózus kalapács a(u)kcióba lendülne.
Persze nem elég a megtekintés során mély szerelemre lobbani egy-egy darab iránt; ahhoz, hogy valaki licitálhasson, először regisztrálnia kell magát az aktuális árverés vezetőnél, amihez nem csak a nevet kell megadni, hanem telefonszámot, címet és valamilyen személyazonosító irat számát is. Ezt követően a licitáló megkapja a szent táblácskáját, és kezdődhet a móka!
Az aukció kezdetét hagyományosan csengetéssel jelzik, majd az árverést vezető meghatározza a kezdőárat. Aztán licit indul, majd végül elhangzik az “először-másodszor-harmadszor, elkelt!” varázsmondat!
Aukciófajták: nem mindig a legmagasabb nyer!
Az angol árverés a legismertebb: ez az, amikor a kikiáltási árra licitálnak, és végül az nyer, aki a legtöbbet fizeti. A holland típusú aukció viszont ennek az ellenkezője: az elsősorban virág, sajt, dohány, jószág vagy épp hal eladásakor használt licitálási mód során a kikiáltó (vagy egy digitális kijelzővel ellátott tábla) a legmagasabb árat mondja, és az összeg addig csökken, amíg valaki úgy nem érzi, hogy ennyi pénzért megveszi az árut. A zárt licites árverésen mindenki egy borítékba csúsztatja, hogy mennyit adna az eladásra kívánt tárgyért, majd a borítékokat kibontják, és az nyer, aki a legtöbbet ígérte.
Noha kicsi az esélye annak, hogy a következő hétvégén egy Csontváry képért licitálj egy árverésen, legalább most már mindent tudsz arról, mi is történik egy árverésen. És ki tudja, lehet, hogy egy vetélkedőn azzal fogsz busás pénzösszeget nyerni, hogy tudod: bizony létezik holland árverés is!