Éppen 125 éve annak, hogy Barabás Miklós átlépett az örök pemzlimennyországba. így az évforduló apropójából a Magyar Nemzeti Galéria soha nem látott kiállítással lepte meg a képzőművészet szerelmeseit. A Szépművészeti Múzeum, a Nemzeti Galéria, illetve a BTM Kiscelli Múzeum közös tárlata szeptember 15-től január 14-ig várja a Barabás alkotásokra éhes látogatókat.
Sokszínű kiállítás művészet-ínyenceknek
Az egy dolog, hogy Barabás Miklós többféle műfajban is brillírozott, az viszont már határozottan kuriózum, hogy végre van egy kiállítás, ahol a munkásságának teljes repertoárját megcsodálhatjuk. A tematikus tárlaton bepillantást nyerhetünk az ifjúkori utazások hatására született akvarell képek világába, de megtekinthetjük a művész rajzait, litográfiáit, kőrajzait és vízfestményeit is. Bizony-bizony: érdemes kényelmes cipőben menni, mert a hosszas bámészkodásra kell készülni!
Itália, Itália, Itália: szeretünk!
A 21. századi ember számára Olaszország semmihez sem fogható életérzést jelent, tele finom ételekkel, dolce vitával és csodás tájakkal. Barabás Miklós pedig mázlista volt: egészen fiatalon két évet is eltölthetett a “csizmában”, ahol a kor egyik legkiemelkedőbb skót festőművészétől, William Leighton Leitch-től tanulhatta meg a szakma csínját-bínját. Barabás látásmódjában és technikai repertoárjában is visszaköszön a skót mester munkássága, így például nem használ fekete színt a tájképein. A Nemzeti Galériában megrendezett kiállításon nemcsak Barabás képeket tekinthetünk meg, hanem híres Leitch alkotásokat is, úgyhogy összehasonlítgatásokra felkészülni!
Portrét valaki?
A reformkorban nem volt okostelefon: nem lehetett úton-útfélen profi fotókat készíteni, de a klasszikus fényképészet is “objektíve” gyerekcipőben járt még. A kor hírességeinek emlékét tehát leginkább úgy lehetett megörökíteni, ha lefestették vagy lerajzolták őket. Nos, Barabás ezen a téren is kiemelkedőt alkotott: számos irodalmár, közéleti szereplő, művész, politikus, színész és zenész köszönheti neki, hogy portréja az utókor számára is fennmaradt. A kiállításon ezen alkotásokat is megtekinthetjük, a Petőfi arcképet semmiképp se hagyjuk ki!
Barabás - Divatos - Miklós
Barabás Miklós valóban sokoldalú képzőművész volt, mi sem bizonyítja jobban, minthogy nemcsak divatrajzokat készített, hanem sajtóillusztrációkat, karikatúrákat és csoportos életképeket is. És bár a legtöbb esetben az a módi, hogy a festőt ihleti meg egy-egy irodalmi mű, Barabás esetében igaz, hogy olykor a “nyúl viszi a puskát”, hiszen többször is előfordult, hogy a festményei vagy rajzai irodalmi alkotások megszületését hívta életre. Menő!
Tudtad? Barabás még külföldi lapoknak is dolgozott, a 19. században ezt nem sok magyar művész mondhatta el magáról!
Egy kis csobbanás mindenkinek jár
Barabás Miklós bölcs volt: tudta, hogy a stresszt ellensúlyozni kell. Az ő kedvenc relax-helye a fürdő volt. Miután 1839-ben egy hosszabb fürdőkúrára is beutalták, annyi mindent látott a medencék birodalmában, hogy az élményeiből egy komplett rajzsorozatot is készített. Naná, hogy ezt is megnézhetjük a január 14-ig nyitva tartó kiállításon a Magyar Nemzeti Galériában.
Képek forrás: https://mng.hu/kiallitasok/barabas-miklos-a-rajz-mestere/