Megvan az az érzés, amikor rápillantasz egy festményre vagy képzőművészeti alkotásra, és már tudod is, melyik stílus remekművét látod? Ha eddig rendre elvesztél a különféle izmusok és egyéb pemzlicifraságok szóbirodalmában, fellélegezhetsz! Legújabb cikksorozatunkban végigvesszük az összes festészeti stílust, hogy egyetlen ecsetvonásról felismerd őket!
Ezúttal az Art déco cizellái között tartunk egy röpke eligazítást; igaz, mivel iparművészeti irányzatról van szó, nem csak a festészetre fogunk kitérni.
Art déco: a francia stílusirányzat, ami meghódította a fél világot
Tény, hogy a Déli-sarkon a pingvinek nem kapták fel a fejüket, amikor az 1925-ös párizsi Nemzetközi Iparművészeti Kiállításon az Art déco elindult diadalútjára, ám a világ többi része hamarosan beleszeretett az új irányzatba. Maga az Art déco egyébként 1858-ra datálható, elsőként egy francia magazinban olvashattak róla az emberek. Az arts décoratifs szókapcsolat lerövödítéséből született kifejezést eredetileg bizonyos stílusú színházi díszletekre, kézműves bútorokra, ékszerekre és üvegből készült dekorációkra használták. De nem sokáig.
A már említett világkiállítás adta meg a kezdőlökést az irányzatnak, amely hamarosan keblére ölelte az építészetet, a festészetet, a grafikát és a szobrászatot. Ez csak az első felvonás volt, ugyanis nem sokkal később már a divat, a reklámok világa és a lakások enteriőrje sem menekülhetett az első modernnek kikiáltott világstílus pompája elől. Franciaországi térhódítása után, a harmincas években, az Art déco az Egyesült Államokban is eszméletlen népszerűségre tett szert, de megkedvelték Európában, Kínában, sőt, még Dél-Afrikában is.
Az Art déco jellemzői: keresd az eleganciát és a luxust
Az Art déco egy kicsit amolyan lopkodós típus. Az avantgard stílusjegyeit például imádja: a konstruktivizmustól a geometrikus vonalakat csaklizta el, a futurizmustól a modern stílusjegyeket, a kubizmus vonalvezetése pedig leginkább a festményekről köszön vissza.
Forrás: https://www.invitinghome.com/art-deco-architecture/
Az Art déco alkotások közös jellemzője a stílus, a luxus és az elegancia. A dísztárgyak, bútorok és szobrok a stílusirányzat korai szakaszában értékes, nehezen beszerezhető anyagokból készültek, például elefántcsontból vagy ébenfából. Később, a nagy gazdasági világválság hatására a drága alapanyagok helyét átvették az olyan olcsóbb matériák, mint a króm vagy a bakelit. A harsogóan élénk színek és a merész formák pillanatok alatt a fiatalok kedvenceivé váltak.
Forrás: https://www.lakaskultura.hu/lakberendezes/stilustanulmany-az-art-deco/
Art déco a festészetben
Az Art déco későn csapott le az ecsetekre, az 1925-ös világkiállításon például még egyetlen Art déco festményt sem mutattak be. Nem sok festő alkotott kifejezetten ebben a stílusban, de Jean Dupas nevét érdemes megjegyezni: akik az SS Normandie luxus óceánjárón utaztak, az ő falfestményeiben gyönyörködhettek. Rajta kívul Tamara de Lempicka említésre méltó, a Lengyelországban született művész Párizsba emigrálva építette karrierjét, és kizárólag portrékat festett.
Forrás: shorturl.at/vBRX1
Extra érdekesség, hogy amikor a harmincas évek válsága után az Egyesült Államok Art déco festői munka nélkül maradtak, az állam úgy segített nekik, hogy rájuk bízta kormányzati épületek, kórházak és iskolák falfestményeinek elkészítését.
Ha tehát szóba kerül az Art déco, ne csak a festészetre gondolj, hanem egy letisztult, elegáns stílusirányzatra, amely többek között az építészetre, az enteriőrre és a szobrászatra is nagy hatással volt.