Ha azt gondolod, hogy egy híres festménynek kizárólag egy vásznon, bögrén, pólón, dísztárgyon vagy épp ruhadarabon van helye, tévedsz. És bár elsőre ízletesen szokatlannak tűnhet, hogy Vincent Van Gogh és Edvard Munch alkotásai egy pékárun is felbukkanjanak, van néhány dagasztózseni, aki ezt az ötletet is valóra váltotta.
A kreativitással fűszerezett pékek világában egyre népszerűbb a művészi focaccia fogalma. A művészi rész ezúttal azt jelenti, hogy a tésztán megjelenik valamelyik híres képzőművész festménye. És hogy a fociacciát is bemutassuk annak, aki nem ismeri: a ‘fokáccsá’-nak ejtendő olasz tésztaféle leginkább a pizzához hasonlít, hiszen ugyanúgy lisztből, vízből és élesztőből készül. A különbség annyi, hogy amíg a pizza a feltétek édenkertje, addig a fociaccát jellemzően nem terhelik annyi “cipelnivalóval”. Leggyakrabban olívás, fokhagymás és rozmaringos verzióban szolgálják fel, természetesen leheletnyi tengeri sóval meghintve. Az előételek közé sorolják, de nem csak egy komplett olasz fogás előtt ideális, hanem akár délután is, egy pohár könnyű fehérbor mellé, csak úgy, a dolce vita jegyében.
De lássuk, mi történik akkor, ha a fociacca tésztája művészeteket kedvelő pékek keze közé kerül!
Jó étvágyat Van Gogh Napraforgóihoz!
Forrás: https://www.notquitenigella.com/2020/04/20/focaccia-bread-sunflowers/
Elsőre talán szentségtörésnek tűnhet beleharapni egy ilyen művészi gonddal elkészített focacciába. Pláne addig, amíg brit kutatók be nem bizonyítják, hogy a “híres festmények tésztaformában történő elfogyasztása növeli a műértő hozzáállást és javítja a kézügyességet.” Noha efféle kutatás minden bizonnyal nem várható a közeljövőben, Van Gogh ehető Napraforgóit kár lenne kiszáradásra kárhoztatni!
A vállalkozó kedvűek otthon is elkészíthetik: az alaptésztán kívül nem kell hozzá más, mint néhány szál spárga (vagy más zöld színű zöldség, például cukkini), koktélparadicsom, egy kis lilahagyma vagy káposzta, piros húsú paprika és valamilyen zöldfűszer. Az olasz ízvilág jegyében talán a bazsalikom vagy az oregánó a legjobb választás. A háttér díszítése pedig némi szezámmaggal kivitelezhető.
Figyelem, a focaccia kidíszítése kétségtelenül hasonló flow tevékenység, mint amikor eljössz hozzánk festeni: a különbség csak annyi, hogy a nálunk készült képet nem megenni kell, hanem kitenni a falra!
Jó étvágyat A sikolyhoz!
Forrás: https://www.notquitenigella.com/2020/04/20/focaccia-bread-sunflowers/
Ezt a focacciát elnézve Edvard Munch valószínűleg éppúgy a fejét fogná, mint a képén látható figura. Noha van abban valami szürreális, hogy az ember közvetett kannibalizmusra vetemedve táplálékként tekintsen A sikoly című alkotásra, a tészta készítője előtt kétségkívül le a kalappal!
Tény, hogy a zöldségek elrendezését kielemezve nem tűnik bonyolultnak megalkotni egy ilyen ehető mesterművet, azonban aki kicsit is jártas a konyhaművészetben, az pontosan tudja, hogy az, ami a fakanalak világában könnyűnek tűnik, az esetek többségében elég komoly szakértelmet igényel!
Ettől még persze senkinek nem szeretnénk a kedvét szegni: ha a nyáresti borozás mellé valami különlegességgel lepnéd meg a vendégeket, készíts ehető műalkotást focacciára!