Visszavonhatatlanul betoppant az ősz. Az erdőillatú avarban lófrálás mellett ilyenkor kevés jobb dolog van, mint bekucorodni a kanapéra egy jó film társaságában. Művészetrajongóként pedig mi mást javasolhatnánk, mint néhány olyan alkotást, amelyből még többet megtudhatsz kedvenc (vagy leendő kedvenc) festőid életéről. Ha bekészítetted a popcornt és egy lélekmelegítően gőzölgő forró italt – például egy cikornyásan díszített tejeskávét – kezdődhet is az otthoni mozizás!
Agónia és extázis: Michelangelo és a Sixtus-kápolna története
Az Irving Stone regénye alapján készült film a reneszánsz világába repít vissza, és bemutatja, hogy az alkotás folyamata sokszor bizony távolról sem olyan könnyű és gördülékeny, mint például akkor, ha eljössz hozzánk festeni az Alkotásutcába.
A történet a Sixtus-kápolna mennyezeti freskóján dolgozó Michelangelo és II. Gyula pápa kapcsolatát mutatja be. Sőt, az is kiderül, vajon Michelangelo zsenialitása képes-e megszelídíteni a pápa olykor igencsak öncélú törekvéseit?
A film nem csak a sztori szempontjából, hanem színészileg is kiemelkedő: a Michelangelót alakító Charlton Heston és a pápa szerepében brillírozó Rex Harrison játéka egészen kivételes. És előre szólunk: habár ez a film nem a gyorsan pergő cselekményéről híres, megéri türelmesnek lenni, mert hatására nem csak Michelangelót fogod más színben látni, hanem az összes többi képzőművészt is!
A festőnő szerelmei: egy szédítően szokatlan történet
Az angol festőnő, Dora Carrington nevét talán kevesebben ismerik. Az őt alakító színésznőt, Emma Thompsont viszont senkinek sem kell bemutatni, arról nem beszélve, hogy ha Emma Thompson egyszer a kamera elé áll, akkor abból biztosan eszelősen jó film születik. És ez ezúttal is igaz!
Dora Carrington a 20. század első felének egyik kiemelkedő festőnője és képzőművésze volt. Nem akarjuk elrontani a csattanót, ezért csak annyit árulhatunk el, hogy Dorát igencsak szokatlan kapcsolat fűzte Lytton Strachey íróhoz. Az első világháború alatt játszódó film egy különleges, viharos szerelem melódiáját mutatja be!
Caravaggio (1986): a legprecízebb ecsetvonások nyomában
Caravaggio életrajzírói egyetértenek abban, hogy az itáliai mester olyan tökéletesen bánt az ecsettel, hogy festményein szinte megelevenedtek a modellek. Pontosan ezt használta ki Derek Jarman rendező, aki a művész leghíresebb festményein keresztül igyekszik megtalálni a választ arra a kérdésre, hogy ki is volt valójában a világ egyik leghíresebb festőjeként számon tartott Caravaggio….