A decemberi tél valahogy egészen más, mint a január-februári. Az újév első két hónapjában a hideg, a köd, az üvegre dermedt dérkristályok és az orrot csípő fagyott levegő csak bosszantó cidrikörülmény, amelyet a tavaszvárás izgalmában szeretnénk minél hamarabb száműzni a mindennapokból. Decemberben viszont még minden más: a kuckózás lehetősége csak hangulatosabbá teszi a közelgő ünnepeket. Az alkotás örömének tárházába ilyenkor a gasztronómiai élvezetek is új értelmet nyernek: a karácsonyi sütés-főzés mellett szinte kötelező forró csokoládét kortyolni a kanapén kucorogva.
A forró csokit azonban nem csak meginni jó, hanem elkészíteni, dekorálni és – adott esetben – művészien lefotózni is. Ebben a cikkben mindhárom témában adunk ötleteket!
A főszereplő: a forró csokoládé
Aligha van olyan, aki ne kívánta volna meg a Csokoládé című filmben látható selymesen lágy, mégis krémesen sűrű forró csokoládét. A filmbéli receptet nem tudjuk prezentálni, de egy mennyei, sokféleképpen variálható verziót igen.
A legjobb pedig az benne, hogy csak jó minőségű étcsokoládéra (minél kevesebb benne a cukor, annál jobb!), tejre vagy tejszínre, cukorra és némi vaníliára van szükség hozzá.
A pontos arányok a következők: 60 deka étcsokoládé, ⅓-ad csésze aranylóan karamell árnyalatú nádcukor (ha ilyet nem kapsz, a kristálycukor is tökéletes), 4 csésze zsíros tej (vagy növényi tej), 1 csipet só és fél teáskanál vanília aroma. Ha krémesebb forró csokit szeretnél a tej felét cseréld le tejszínre.
Ha felturbóznád az ízeket, adhatsz hozzá különféle szirupokat, likőröket, kávét vagy akár narancsot is!
Az elkészítés gyerekjáték: tedd egy lábosba a csokit, a tejet, a sót és a cukrot, majd folyamatos kevergetés mellett közepes lángon hevítsd, amíg krémessé és homogénné nem válik. Ezt követően vedd le a lábost a tűzről és add hozzá a vanília aromát. Ebből az adagból körülbelül 4 csészényi forró csoki lesz, ami persze nem jelenti azt, hogy 4 embernek kell elfogyasztania…
Gasztronómiai alkotás: feltétek és díszítés
A tejszínhab elmaradhatatlan koronája egy vérbeli forró csokinak, de a dekorálás ezzel nem ér véget. Sőt, ez csak az első lépés.
A díszítéshez használhatsz pillecukrot, színes – a karácsony jegyében lehetőleg piros vagy zöld – cukorkákat (ezúton irigyeljük az Egyesült Államokat, ahol az M&M’s karácsonyi kiadásában kizárólag piros és zöld drazsék vannak), csokoládéforgácsot, fahéjrudat vagy őrölt fahéjat.
Vizuális alkotás: a tökéletes fénykép
A forró csoki – sajnos! – nem tartozik a diétás italok közé, épp ezért érdemes megadni a módját annak, ahogy elfogyasztod. Ha pedig szeretnéd Instagram-kompatibilisen megörökíteni a kuckózós kortyolgatás emlékét, érdemes egy-két gondosan megkomponált fotót készíteni.
Tedd a bögréket egy szép fa tálcára, esetleg rendezz el mellettük valamilyen ünnepi hangulatú textíliát. Ha van otthon néhány fahéjrúd, szegfűszeg, csillagánizs, narancs karika esetleg egy-egy macaron, mézeskalács vagy bármilyen keksz – a különféle textúrák megjelenítése mindig működik! – akkor azokat is rendezd el a kompozícióban.
A fotózás nem csak afféle tisztelgés a rád váró gasztronómiai élmény előtt, hanem egyúttal arra is jó, hogy közben iható hőmérsékletűre hűljön a forró csokid!