Azt gondolhatnánk, hogy ha valaki olyan híres festő, mint Vincent Van Gogh, Caravaggio vagy épp George Seurat, akkor nem tud rejtélyes körülmények között átslisszolni a túlvilágra. A valóságban azonban a neves képzőművészek esetében is előfordul, hogy hiába a hírnév és a népszerű alkotások garmada, a halál okát nem olyan könnyű egyértelműen meghatározni.
A minisorozat második részében ezúttal a barokk “rosszfiújának” nyomába eredünk, és fellebbentjük a fátylat arról, hogy miként hajtott fejet a kaszás előtt Caravaggio. Annyit elárulhatunk, hogy lefejezésről szó sem volt!
Caravaggio festményei csak úgy tobzódnak az érzelmekben, és a mester mindent megtett annak érdekében, hogy a színek kavalkádja kellően drámai hatást eredményezzen. Az alkotások tükrözik azt az őrületet, amely Caravaggio életének is része volt.
Forrás: https://www.thecollector.com/famous-artists-mysterious-death/
Caravaggio hírhedt temperamentuma
Ahogy a színművészeknek megvannak a maguk “faksznijai”, úgy Caravaggio személyisége sem a rugalmasságról és az alkalmazkodókészségről volt nevezetes. Egy alkalommal például hozzávágott egy tányért egy pincérhez. Az ok? Túlságosan bagatell: azt kérte, olajban süssék meg az articsókáját, ám a szakács vajat használt….Úgy tűnik, Caravaggiónak indokolatlanul fontos volt, hogy a megfelelő zsiradékot fogyassza el!
Caravaggio rejtélyes halála: mi történt valójában?
Forrás: https://www.thecollector.com/famous-artists-mysterious-death/
A művészettörténészek azóta fejtegetik Caravaggio halálának körülményeit, hogy az ecsetek barokk mestere 1610-ben örökre búcsút intett a pemzlik világának. Egyes feltételezések szerint a szifilisz szövődményeibe halt bele, mások szerint viszont gyilkosság áldozata lett.
2010 fontos áttörést hozott a témában, ugyanis régészek olyan csontokat találtak Toszkánában, amelyekről 85%-os bizonyosságban megállapították, hogy egykor Caravaggióhoz tartoztak.
A csontok elemzése során szepszis, vagyis vérmérgezés nyomait fedezték fel. A szakértők úgy vélték, hogy a vérmérgezés egy támadás során szerzett, majd később elfertőződött sebesülés következménye volt. Caravaggio lobbanékony természetét és agresszív magatartását ismerve nagyon is logikusnak tűnik az elgondolás, hogy az egyik durvább verekedés során kényszerült arra, hogy a kaszással parolázzon.
Bárcsak Caravaggio súgna a túlvilágról!
Akkor ugyanis sokkal könnyebb dolgunk lenne. A művészettörténészek egy része ugyanis erősen szkeptikus a fenti elmélettel kapcsolatban. Ők azzal érvelnek, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a Toszkánában valóban Caravaggio csontjait találták meg. Másrészt, sok szakember úgy véli, hogy Caravaggio éppúgy ólommérgezés áldozata lett, mint számos 17. századi kortársa, aki mit sem tudott arról, hogy a mesterművekhez használt festék mérgező.
Persze milyen unalmas lenne a művészettörténet világa, ha nem lenne egy harmadik teória is. Eszerint Caravaggióval a Máltai lovagrend végzett bosszúból, amiért egy összecsapásban a festő súlyosan megsebesítette a rend egyik tagját. Noha erre konkrét bizonyíték nincs, azt biztosan tudjuk, hogy 1606-ban Caravaggio megölt valakit egy féltékenységből kirobbant verekedésben. A helyzet olyannyira elfajult, hogy az incidens után Caravaggio kénytelen volt elmenekülni Rómából. Ha pedig valaki egyszer megtörténik az ilyesmi, azzal többször is megeshet, így tehát a Máltai lovagrendes történetnek is lehet valóságalapja.
Jelenleg nagyon úgy tűnik, hogy a teljes igazságot már sosem fogjuk megtudni, de nem baj: ettől talán csak még izgalmasabb Caravaggio festészetét tanulmányozni!