Azt gondolhatnánk, hogy ha valaki olyan híres festő, mint Vincent Van Gogh, Caravaggio vagy épp George Seurat, akkor nem tud rejtélyes körülmények között átslisszolni a túlvilágra. A valóságban azonban a neves képzőművészek esetében is előfordul, hogy hiába a hírnév és a népszerű alkotások garmada, a halál okát nem olyan könnyű egyértelműen meghatározni.
A neoimpresszionizmus egyik fő képviselője, Georges Seurat olyannyira parádés képeket festett pontokból, hogy neki köszönhetjük a pointillizmus névre hallgató irányzatot. Seurat szomorúan fiatalon, mindössze 31 éves korában hunyt el, így csupán 9 éven át alkotott: ennek ellenére számos csodás alkotással gazdagította a képzőművészet repertoárját. De vajon miért kellett ilyen korán elhagyni az ecsetek és a vásznak földi világát?
Seurat és egy titokzatos betegség
Forrás: https://www.thecollector.com/famous-artists-mysterious-death/
1891-ben Seurat súlyosan megbetegedett, majd nem sokkal később meghalt. Két hét elteltével a fia és az édesapja is elhunyt. Szeretője, Madeleine, szülés közben elveszítette második gyermekét, majd hamarosan ő maga is belehalt egy májbetegségbe. Az asszony mindössze 35 éves volt.
A képzőművészet kedvelőit természetesen régóta foglalkoztatja, hogy vajon mi az a rejtélyes betegség, amely ilyen hirtelen végzett egy egész családdal. Elvégre egy sima megfázás – amellyel Seurat elvileg ágynak esett – a legritkább esetben halálos kimenetelű. Mégis, Seurat és a családja magas láztól szenvedett, testük lebénult, és gyakorlatilag mozgásképtelenné váltak: több mint gyanús, hogy ezekkel a tünetekkel nem hétköznapi “dáthájuk” volt.
A korabeli orvosoknak fogalma sem volt arról, mi okozhatta a tragédiát. Seurat éles mellkasi fájdalomra panaszkodott, csúnyán köhögött és magas láza volt. A tünetek alapján a szakértők először úgy vélték, hogy a pointillista festőnek koszorúérgörcse volt, amely tulajdonképpen a szívizom elégtelen vérellátottságát jelenti. Seurat elveszítette az eszméletét, és soha többé nem tért magához.
Forrás: https://www.thecollector.com/famous-artists-mysterious-death/
A koszorúérgörcs nem ragályos, avagy mi a helyzet a családdal?
A rejtély azonban nem oldódott meg a modern kori orvosok által felállított diagnózissal, hiszen a koszorúérgörcs nem fertőző, tehát kizárt, hogy Seurat családja is ebbe a betegségbe halt bele! De akkor mi lehet a megoldás?
Noha egyes szakértők agyhártyagyulladásra, mások tüdőgyulladásra gyanakodtak, a legtöbb történész úgy véli, hogy Seurat esetében a kaszás diftéria képében érkezett meg. A diftéria – más néven torokgyík – egy halálos betegség, amely a légzőszerveket támadja. És természetesen erősen fertőző is, ami megmagyarázná azt is, hogy mi okozta a Seurat família halálát.
A diftéria egyébként járványként pusztított a 19. századi Franciaországban, és bár elsősorban a gyerekekre jelentett veszélyt, a felnőtteket sem kímélte. A fentiek alapján tehát nagyon is valószínű, hogy Seurat is a diftéria áldozata lett. Sajnos a holttest boncolására éppúgy nincs esély, mint a festő feltámadására, így bizonyosat valószínűleg sosem fogunk tudni.
Bizonyos szempontból van abban valami megindító, hogy a pontfestés kitalálójának halála olyan talány, amely fölött örökké ott lebeg majd bizonytalanság pont-pont-pontja...