Ha valakinek különleges neve van, óhatatlanul is azt gondoljuk, az átlagtól eltérő névhez nagyobb eséllyel társul átlagtól eltérő tehetség is. Különösen igaz ez például a dallamosan cikornyás nevű itáliai festők esetében, akik frenetikus alkotásokkal kápráztatták el az utókort. Lássuk, kik azok, akik nem az eredeti nevükkel lopták be magukat a művészettörténelembe!
Sandro Botticelli, a reneszánsz fenegyereke
Botticelli: A tavasz
Forrás: http://arthistoryblogger.blogspot.com/2016/05/12-famous-artists-known-by-their.html
Sandro Botticellit senkinek sem kell bemutatni. Ő a világ egyik leghíresebb festője. Neki köszönhetjük Vénusz születését. Ám az eredeti neve egész más volt: Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi. Ezt a nevet kapta születésekor. Lássuk be, valahogy nem tűnik túl életszerűnek, amint a képzőművészet rajongói egy pohár elegáns akármi mellett arról diskurálnak, hogy “drágám, ez az Alessandro Di Mariani di Vanni Filipepi festmény valami mesés!”
Persze, lehet, hogy a festő tehetsége felülírta volna azt, hogy az emberek memóriája nem rajong a végtelen hosszúságú nevekért, mindazonáltal nagy szerencse, hogy a reneszánsz ecsetforgató megkapta a Botticelli becenevet. A Botticelli egyébként “kis hordót” jelent. A név eredetileg Alessandro bátyját illette, akinek hordóra emlékeztető alakja már messziről felismerhető volt.
Lássuk be, nagy szerencse, hogy “di Vanni Filipepi” Botticelli lett, hát nem sokkal jobban hangzik?!
A különféle becenevek egyébként nagy népszerűségnek örvendtek a 13-17. században, naná, hogy Verrocchiónak is jutott egy! Egész pontosan a Verrocchio!
Verrocchio és a szemrevaló alkotói álnév
Verrocchio: Krisztus és Szent (hitetlen) Tamás
Forrás: http://arthistoryblogger.blogspot.com/2016/05/12-famous-artists-known-by-their.html
Verrocchio számos nagy reneszánsz festő mestere volt. Ő tanította Leonardo da Vincit, sőt, azt a Peruginót is, aki később Raffaello tanítója lett. Verrocchio természetesen maga is jól bánt az ecsettel, sőt, a vésővel is, így nem csoda, hogy megrendelésre is alkotott. Nem csoda, hogy a Medici család is lecsapott a tehetségére, és számos megrendelést bíztak rá.
Kevesen tudják, hogy Verrocchio eredeti neve Andrea di Michele di Francesco de’ Cioni volt. Az Andreát megtartotta (az olasz nyelven az Andrea férfinév, magyar megfelelője az András), és mellécsapta a Verrocchiót, amely “igaz szemet” jelent. Hogy miért? Nos, erre két teória is született. Az egyik szerint az “igaz szem” kifejezés arra utal, hogy milyen jó szeme volt a tehetségek felismeréséhez, valamint a tanításhoz. A másik elképzelés szerint a felvett névvel egykori tanára, az aranyműves Guiliano da Verrocchi előtt szeretett volna tisztelegni.
Bármelyik is az igazság, nagy szerencse, hogy így döntött, mert így gondoskodott róla, hogy biztosan ne felejtsék el mindazt, amit a festészetért és a szobrászatért tett!