Igen, kisliba, mert bizony, az is a sárga egyik árnyalata. A színek sok szempontból hatással vannak ránk: befolyásolhatják a hangulatunkat, az érzéseinket, de még az étvágyunkat is. Eltérő jelentéssel bírnak a különböző kultúrákban, sőt, még a szerelmi életünkben is sajátos szimbolikával rendelkeznek. Ebben a cikksorozatban körüljárjuk, mi mindent érdemes tudni a piros, a kék, a sárga, a fekete, a fehér és a zöld szín jelentéséről. Ezúttal az alkotás során is csodákra képes sárgáról lesz szó!
Pitypang és Post It: sárga szín a nagyvilágban
Aki látta a Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt? című filmet, és benne Kate Hudson ikonikus sárga estélyijét, talán nem lepődik meg azon, hogy a színésznő egyik kedvenc színe éppen a sárga. Ahogy egyébként Solange Knowles-é is. Sárga színű továbbá az eredeti Post It papír, illetve ez a szín teszi felejthetetlenné a Shell, a Nikon és például a National Geographic logóját is. De vajon mégis miért olyan erőteljes ez a szín és miért kell vigyázni a túlzott használatával?
Öröm vagy nyavalya? A sárga szín jelentésének két arca
A sárga színre gondolva elsőre minden bizonnyal a Napra, a fényre és az éltet adó melegre asszociálunk. A sárga feldobja a hangulatot, élénkít, sőt, az idegrendszerre, az agyra is jó hatással van. Javítja a memóriát, fokozza a kreativitást, elősegíti a gördülékenyebb kommunikációt és lendületességet sugárzó energiája miatt tettrekészségre sarkall. Mindezek fényében nem meglepő, hogy sokan festik az otthonuk falát épp sárgára, ahogy az sem, hogy a sárga ruhadarabok olykor jobban felturbózhatják a hangulatunkat, mint egy tripla eszpresszó.
Ha ennek a színnek csak jó tulajdonságai lennének, a többi szín minden bizonnyal sárgulna az irigységtől…ám ahogy az iménti mondat is utal rá, a sárgának árnyoldalai is vannak, mi több, meglepően sok negatív jelentés társul hozzá. Furcsamód az élénk sárga mindenféle betegséget is szimbolizál, de sokan asszociálnak róla a gyávaságra, a már említett irigységre vagy épp a túlzott érzékenységre is.
Mindezek fényében tökéletesen érthető, hogy bár bizonyos márkáknak védjegye a sárga szín, a reklámszakértők (akik ugyebár kívül-belül ismerik az emberi pszcihé működését) igencsak óvatosan bánnak vele. Kis mennyiségben az élénkebb sárga csodákra képes, ám ha egy arculathoz, dizájnhoz sok sárgát szeretnének használni, inkább valamely pasztellesebb árnyalatát választják.
Álljunk meg egy csakra szóra
Gyakorlott jógiknak talán nem új az információ, hogy a sárga színt a napfonat csakrával azonosítják, amely az életerő és az akaraterő jelképe, pontosan úgy, mint maga a fény. Ha Te is úgy érzed, jót tenne egy kis extra ragyogás a hétköznapokban, de momentán nem óhajtod sárgára pingálni a nappalid falát, a sárga ruhák pedig nem állnak jól, egyszerűen vegyél néhány sárga színű drágakövet. Az ámbra, a topáz, a citrin, illetve a sárga kalcit mind-mind fényt visznek majd a napjaidba, akár a polcon pihegnek, akár a zsebedben tartod őket.
Vaaaagy, mivel minden blogcikknek kicsit maga felé hajlik a keze, mondunk egy sokkal jobbat: gyere el hozzánk festeni: képeink között több olyat is találsz, amelyen csak úgy tobzódnak a sárga különféle árnyalatai!