A legtöbb ember számára nincs reggel egy jó erős fekete nélkül. Mindegy, hogy a koffeines nedű kotyog, por formájában táncot lejt a forró vízben, netán egy kapszula képében érkezik: a lényeg, hogy az illatával és az aromájával egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy nappali üzemmódba válts. Ez utóbbi - legyünk őszinték - sok esetben nagyobb művészet, mint bármi más a nap folyamán!
Noha a reggeli kóválygás nem biztos, hogy a legjobb időpont cikornyás mintákat pingálni a tejhabba - főleg akkor, amikor olyan fáradt vagy, hogy a kapszulát a bögrébe teszed, és nem érted, miért nincs még kész a kávé (a szerzővel megesett…) - a latte art története megérdemli, hogy kicsit többet tudj róla. Mármint többet annál, mint hogy egy jobb kávézóban “jaj, de szép” felkiáltással nyugtázd a kapucsínód tetején úszkáló habhattyút.
Tejhab mesék, avagy a latte art története
Ha azt gondolod, hogy ez a tejhab-művészet dolog biztos valami nagyon 21. századi dolog, tévedsz. Több évtizedet kell visszazötykölődni a múltba ahhoz, hogy parolázhassunk az első latte art-tal. És hogy hová visz a nagy utazás? Naná, hogy Itáliába, a kávé egyik fellegvárába. Az olaszok szakértői a különféle mennyiségű tejhabbal megkoronázott eszprersszóknak, és ők voltak az elsők, akik elkezdtek mintákat rajzolni bele.
Mindez persze csak amolyan elő-latte art volt, a tejhab díszítés modern verziója az Egyesült Államokhoz köthető. A kávéhab a 80-as, 90-es években indult el a sztárrá válás útján, így nem kellett sokat várni a világkörüli turnéra sem. A 2000-es években már Ausztráliát és az északi országokat is meghódította, ma pedig Ázsiában tündököl, ahol még versenyt is rendeznek a latte art művelőinek.
A latte art az Insta-valóságot is bekebelezte: közel 3 millió #latteart hashtaggel ellátott poszt csücsül a platformon, a YouTube legnépszerűbb latte art-os videói pedig majdnem ötmilliós nézettségnél járnak.
Latte art az otthonodban is!
Nyilván nem az a cél, hogy barista-minőségű habdíszeket rittyents az otthonodban, de az alapokat nem olyan bonyolult elsajátítani. Mivel nagy valószínűséggel nincs otthon olyan tejhabosítód, mint ami a kávégépekhez tartozik, érdemes beszerezni egy egyszerű, kézi verziót, amiből árban és hatékonyságban is az IKEÁS az egyik legjobb.
Ha pedig már megvan a hideg vagy épp a meleg tejhabod, hívd segítségül a YouTube-ot, ahol lépésről lépésre megtanulhatod, hogyan tudod műalkotássá tenni a kávéd tetején terpeszkedő tejhabot! Az a jó, hogy a gyakorlás igazi flow élmény, ráadásul az esetlegesen kudarcba fulladt első próbálkozások pont olyan finomak, mint a tökéletesen sikerült verziók!