Tihanyban Gombóc Artúr. Budapesten a Főkukac. Csupán két alkotás Mihail Kolodko, vagy ahogy hazánkban ismerik, Kolodko Mihály miniatűr szobrai közül. Az ukrán-magyar szobrászművész “hivatalosan” is szobrászművész, ugyanis szobrász szakon szerzett egyetemi diplomát. Parányi, alig 15 centiméteres mesterműveit elnézve nehéz elhinni, hogy pályája hajnalán – ami azért nem volt túl régen, tekintve, hogy még csak a negyvenes évei elején jár – kifejezetten monumentális alkotásokat, jelelmzően köztéri szobrakat készített.
2017-ben települt át Magyarországra, azóta pedig kis hazánkat is meghódította munkássága. Méghozzá nem is akárhogy, hiszen szívmelengető emlékeket idéző mini-szobrainak felfedezése felér egy nyomozzásal. Egy kicsit persze most segítünk, hogy ne kelljen annyit keresgélned!
Kolodko-szobrok Budapesten
A fővárosban Budán és Pesten is fel-felbukkannak a miniatűr, és – részben szó szerint – meseszerű szoborcsodák. Budán akár gyalogosan is felkeresheted az összes szobrot, hiszen mindössze néhány kilométer távolságra vannak egymástól.
Kezdjük a sort Mekk Elekkel, aki a Széll Kálmán téren várja, hogy megcsodálják. Kolodko zsenialitásának ismérve, hogy a mindent elrontó ezermester által tartott táblán nem Széll Kálmán tér, hanem Moszkva tér szerepel!
Forrás: https://olyanjo.hu/cikk/kolodko-szobrok-terkep-az-osszes-hazai-kolodko-miniszobrok-terkepen/
A gyerekek tapsifüles védőszentje, a Kockásfülű nyúl a Budavári-sikló végállomása mellett, a Sándor palota közeléből pásztázza a világot.
A Nagy Ho-Ho horgászból ismert Főkukaccal – ami egyébként a művész első budapesti szobra volt – a Bem rakparton parolázhatsz. Ha pedig már erre jársz, mindenképp keresd meg a Szomorú tankot, amelynek oldalán Kolodko neve is feltűnik; igaz a miniatűrnél is kisebb betűkkel!
A közeli Vám utca tőszomszédságában, a rakparthoz vezető lépcsőkorláton Rubik Ernő mesterműve, a Rubik-kocka kicsinyített változata bújik meg. Szintén a közelben, egész pontosan a Margit-híd budai hídfőjénél található a valóságos Kolodko-kuriózumnak számító Felhúzható Trabant, amely kivételesen nem bronzból, hanem mészkőből készült.
Forrás: https://olyanjo.hu/cikk/kolodko-szobrok-terkep-az-osszes-hazai-kolodko-miniszobrok-terkepen/
Ha a L’ecsó című rajzfilm főhősével is szeretnél fotózkodni, a Döbrentei térhez kell elzarándokolnod.
Kolodko szobrok Pesten
Pesten kóborolva is bőven találsz Kolodko szobrokat. Közülök az egyik kedvencünk például a Jászai Mari téren található Lisa Simpson szobor, de bujkál egy Öngyilkos Mókus egy Falk Miksa utcai Columbo szobor mögött: épp a konyhaasztalon végez magával egy fegyverrel.
A Szabadság téren mindenki örökzöld Brekije köszönti az érdeklődőket, a Duna-korzón pedig a hangányit huncut témájú Libidó című alkotást tudod megnézni.
Forrás: https://szallas.hu/programok/kolodko:-breki-miniszobra-budapest-p9140
Herzl Tivadar író-politikus miniatűr szobra a Dohány utcai zsinagóga mellett-, a Dohány utca sarkánál pedig (a New York Kávéházzal szemben) a Búvár szobra található.
Utazás Kolodkóval
Az országon belül Tihanyban Gombóc Artúr,, Veszprémben és Vácott is van néhány Kolodko alkotás, ha pedig repülővel indulsz távolabbi úticél felé Budapestről, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren – minő meglepetés! – egy miniatűr Liszt Ferenc bronzszobor fogadja az utazókat.
Az összes budapesti Koldoko szoborról térkép is készült, amit itt tudsz meglesni. Neked melyik a kedvenc bronz faragványod?