Az általános iskolában kétféle festékkel ismerkedtünk meg: először a jó öreg vízfestékkel, ami, akár egy kilöttyintett híg kávé, diszkrét pigmentáltsággal csorgott végig a papíron. Később beköltözött a rajzórás dobozba a tempera is, amelyik szolidan orrfacsaró illatával és intenzív színével hamar kiütötte a nyeregből vízalapú társát. Ám mondanunk sem kell, a festői alkotások nem pusztán ezzel a két festékkel készülhetnek. 4 részes cikksorozatunkban összeszedjük a leggyakoribb festék típusokat, hogy mostantól iránytű nélkül is eligazodj a különféle festékek labirintusában.
Előző cikkünkben szót ejtettünk a vízfestékről, a gouache-ról és a pasztellről, most pedig folytatjuk a különféle festékek bemutatását!
Enkausztika, avagy a varázslatos viaszfestés
Forrás: https://mymodernmet.com/different-types-of-painting/ - Public domain via Wikicommons
Enkausztika. Már a neve is valami ősi tudást sugall. Nem véletlenül, hiszen ezt a festési technikát az ókori egyiptomiaknak köszönhetjük. Az eljárás egyszerű: festékpigmentet kell adni a forró méhviaszhoz. Az eredmény egy pöpec kis paszta, amellyel fán és vásznon egyaránt lehet alkotni. Persze a folyamat nem ér véget azzal, hogy felkenjük a festékanyagot, sőt! A színezett viaszt azon melegében formázni kell, hiszen a megkeményedett viaszt már nehéz a kívánt formába szelidíteni. Tekintve, hogy a viasznak nem kell sok idő ahhoz, hogy megszilráduljon, a kortárs művészek előszeretettel csalnak: újra és újra átforrósítják a viaszt, hogy tovább pofozgathassák a felületét.
Az enkautisztika nem egyszerű dolog, nem is ajánljuk otthoni kipróbálásra. Viszont aki megtanulja a technikát, az különleges, többdimenziós alkotásokat készíthet!
Festékszóró - nem csak Banksy imádja!
Forrás: https://mymodernmet.com/different-types-of-painting/ - Public domain via Wikicommons
A festékszóró 1949-ben látta meg a napvilágot, de a hetvenes évekig parkolópályán várta az áttörést. Felemelkedését az egyre népszerűbbé váló graffiti művészek hozták meg számára. Nekik köszönhetően a festékszóró az utcai alkotások pigment-piedesztáljára került, hiszen ez az anyag szinte bármilyen felülethez odatapad. Jó barátságot ápol a gipszkartonnal, a téglával és a fémmel is.
Másik nagy előnye, hogy rendkívül gyorsan megszárad, és mivel lényegében vízálló, a kész alkotást meglehetősen nehéz lerobbantani a helyéről. Nem csoda, hogy a street art kedvelői annyira szeretik! Többféle szórófejjel kapható, így az alkotók a legcikornyásabb formákat is könnyedén elkészíthetik!
A különféle festékszórók többféle finisht és fedést kínálnak, így a metálos, fényes, matt és csillogó árnyalatokat is elővarázsolhatjuk a palackból!
Festékszórót bárki vásárolhat, ám a hétköznapi verziót kizárólag kültéri használatra javasoljuk, mivel a hajtógáz és a festékanyagban lévő mérgező vegyületek nincsenek jóban a beltéri helyiségek levegőtlenségével. És még valami: ha nem viselsz speciális védőmaszkot, még véletlenül se nyomd meg a festékszóró gombját!
Plusz 1 opció: ma már léteznek olyan festékszórók is, amelyeket beltéren is biztonságos használni, és akár egy sima vásznon is jól mutatnak! Indulhat a kísérletezés!
Hamarosan érkezik a cikk harmadik része, amelyben további festék fajtákat mutatunk be!