Az alkotás különös manifesztációja az emoji vagy más néven emotikon. El tudjuk velük mondani, hogy esett az eső és bőrig áztunk, hogy már nagyon kellett az a reggeli kávé vagy hogy épp mindjárt repülőre pattanunk, hogy elutazzunk Párizsba. Mindezt szavak nélkül. De vajon hol és mikor kezdődött az emojik diadalútja? Hány emojit küld a világ naponta? Ilyen és ezekhez hasonló kérdéseket fejtegetünk ebben a cikkben.
Hogy mennyi?! - Az nem lehet! Ja, de!
Kapaszkodj meg: naponta több mint 900 millió emojit küldünk egymásnak csak és kizárólag a Facebook messengeren, ráadásul mindenfajta szöveges kísérő nélkül. Sőt, az esetek 50%-ban az Instagram kommentelői is lusták, és pusztán egy vagy több emojival reagálnak a képekre.
Túl a közösségi médián: az emotikonok öltönyös élete
Jó, persze nem szó szerint. Ám aki azt gondolja, hogy a vices fejek és ábrák kizárólag a közösségi médiában vagy az sms-ekben hódítanak, téved. Az emojik ugyanis a munka világát is meghódították: a Fehér Házban a Gazdasági Tanácsadók Tanácsa például nemrég elkészített egy jelentést, amelyben a hosszú-hosszú szöveges részt emojikkal színesítették. Oké, hogy a téma a milleniumi generációról szólt, de akkor is.
Az emojik rövid története: hieroglifáktól a vigyorgó ürülékkupacig
Már pardon, de tényleg így hívják; az almás telefon kisegítő alkalmazása rezignált hangon tudja kimondani: vigyorgó ürülékkupac.
Az emotikonokat tulajdonképpen már az ókori egyiptomiak is alkalmazták, csak ők hieroglifáknak hívták őket. A céljuk pedig ugyanaz volt velük: történeteket és fontos információkat feljegyezni és továbbadni.
A modern kori emojik első mosolygós és kacsintós delikvensei vélhetően a kilencvenes években kezdték bontogatni pontból és zárójelből álló szárnyaikat.
Az első igazi emotikonokat Shigetaka Kurita japán dizájnernek köszönhetjük, aki 1999-ben 176 emojit tervezett, kifejezetten telefonokra és csipogókra. Nem véletlen, hogy maga az emoji szó is japán: a “kép” és a “betű” japán megfelelőinek összeházasításából született meg a kifejezés. (Tehát semmi köze az angol emotion, érzelem szóhoz!)
Az emojik múzeumba mennek
És tényleg, a Kurita által létrehozott, még erősen pixeles emoji készlet kiváló alapul szolgált a mára tetemes számú piktogrammal bűvült emoji könyvtár megalkotásához, amelyet a New York-i Modern Művészetek Múzeumában bárki megtekinthet.
A világ leggyakrabban használt emojia
Meglepő, de a a sima szmájlit két könnycseppel megelőzte a sírva röhögős vigyori fej, amelyet 2015-ben az oxfordi szótárkészítők az év szavának nyilvánítottak. Bizony, egy emojit!
Jelenleg több mint 3000 emoji létezik, amelyek közül 117-et a 2020-as év ajándékozott a világnak: ilyen például a fogkefe, a bors vagy épp a buborék tea.
Az emojik palettája vélhetően tovább fog színesedni, mi pedig már alig várjuk, hogy a kis rajzocskák miként reagálnak majd a világ dolgaira.