Megvan az az érzés, amikor rápillantasz egy festményre, és már tudod is, melyik stílus alkotóinak remekművét látod? Ha eddig rendre elvesztél a különféle izmusok és egyéb pemzlicifraságok szóbirodalmában, fellélegezhetsz! Legújabb cikksorozatunkban végigvesszük az összes festészeti stílust, hogy egyetlen ecsetvonásról felismerd őket!
Ezúttal a szuprematizmus geometrikus vonásaival flörtölünk!
Van az a rész az Életrevalók című filmből, amikor a főszereplő, börtönviselt srác odaáll a vászon elé, és nekiáll festeni. A pemzliforgatásból született festmény akár egy 5 éves gyerek műve is lehetne, mégis több ezer euróért tudják eladni. A trükk csak annyi, hogy azt mondják róla, egy még ismeretlen alkotó festette, akire hatalmas jövő vár.
Nos, hasonló “szerencséje” volt a szuprematizmusnak is, hiszen az alkotások többsége nem más, mint geometriai formák szabálytalan elrendeződése a vásznon. Mégis, mivel egy “izmusról” volt szó, a random fehér négyzetekből ismert irányzat lett.
Szuprematizmus - beszédes formák és tónusok
Kezeket fel, ki az, aki elsőre szupermatizmusnak olvasta az irányzatot?
Habár kétségkívül szuper stílusról van szó, fő képviselője, Malevics, a szuprematizmus nevet adta neki. Az irányzat főszereplői a geometrikus absztrakciók. Másként fogalmazva: végy néhány színes vagy fekete-fehér geometriai formát, rendezd el őket kedved szerint a vásznon, és kész is vagy! Ezek után már igazán lehet sejteni, hogy a szuprematizmus egyik közvetlen felmenője a kubizmus volt.
Malevics - a szuprematizmus apukája
Malevics 1913-ban hívta életre a szuprematizmus kifejezést, nevet adva ezzel az újonnan kialakuló stílusirányzatnak, amely afféle festői földi paradicsom volt az oly sok évszázadon át mellőzött körök és a négyzetek számára.
Malevics szerint a geometrikus formák éppen olyan kifejezőek, mint a kommunikáció verbális és írott alapja, a nyelv. A szuprematizmus tehát ilyenformán egy újfajta művészet origója lett. Egy szabad és öntörvényű művészeté, ami az élet és az érzelmek esszenciáját fejezi ki, és fityiszt mutat az állam és a vallás kötöttségeinek.
Forrás: shorturl.at/fqM35
Kazimir Malevich - 'Suprematist Composition- White on White', oil on canvas, 1918, Museum of Modern Art.jpg
A szuprematizmus utóélete
Hát mégis miféle irányzat lenne a szuprematizmus, ha cseppet sem hatott volna az utókorra?! Szerencsére, belevaló stílusról van szó, úgyhogy aggodalomra semmi ok! A körök és négyzetek sokasága többek között a neoplaszticizmus és a MADI kialakulásában is közrejátszott.
Ha tehát legközelebb egy tárlaton bóklászva összetalálkozol egy képpel, ami fehér alapon fehér négyzetet ábrázol, az “Ilyet én is simán tudnék!” kezdetű felháborodás helyett gondolj arra, hogy egy 20. századi szuprematista festménnyel nem olyan könnyű versenyezni!