Jöhetnek a tavaszi festmények? Ha az a kérdés, hogy mennyire várjuk az idei tavaszt, nincs szükség a brit kutatók szakértelmére. A koronavírus kálvária után olyan ez a március, mint egy hosszas merülés után felbukkanni a víz alól, és nagyot szippantani a friss levegőből. Habár a természet három dimenziós szépségét nem tudja felülmúlni egy-egy alkotás, a képzőművészet nagyjai kétségtelenül képesek voltak arra, hogy vászonra vessék a tavasz üdeségének esszenciáját.
Lássuk, miként örökítette meg az ébredő természetet Van Gogh és Monet!
Van Gogh - Mandulavirágzás
Forrás: https://www.dailyartmagazine.com/art-masterpieces-to-welcome-spring/
Noha nincsenek erre vonatkozó tanulmányok, nem túlzás azt állítani, hogy Van Gogh majdnem annyira rajongott a virágzó fák látványáért, mint Gauguinért. Utóbbival egyébként sajnos vitázni is szeretett, egyes feltételezések szerint a füle is egy ilyen csetepaténak lett az áldozata…
A Mandulavirágzás több másik, hasonló tavaszi festményével együtt 1888 és 1890 között készült, méghozzá a káprázatos Dél-Franciaországban. Van Gogh számára a tavasz és a virágruhát öltő lombkoronák látványa az ébredés és a remény szimbólumai voltak, nem csoda, hogy olyan nagy örömét lelte a megfestésükben.
A Mandulavirágzás egyébként szó szerint egy új élet születését ünnepelte, egész pontosan unokaöccséét, aki szintén a Vincent keresztnevet kapta.
Most, hogy Van Gogh-hoz hasonlóan mindannyian szomjazzuk egy új kezdet reményét, különösen megéri néhány percig elgyönyörködni az egyik legszebb tavaiszi festményben, a Mandulavirágzásban. Van egy hihetetlenül jó hírünk is, ha otthonra is szeretnél egyet, nálunk megfestheted!
Claude Monet: Tavasz
Forrás: https://www.dailyartmagazine.com/art-masterpieces-to-welcome-spring/
Kezdjük azzal, hogy kész csoda, hogy Monet tavaszi festménye megmaradt az utókor számára. Az alkotást nem egy állatkertből elszabadult vászonéhes oroszlán szemelte ki magának, és nem is perzselően izzó lángok lestek rá. Nem, a veszély egy szörnyeteg volt, méghozzá az a bizonyos zöld szemű. Monet második felesége, Alice Hoschedé ugyanis pöppet nehezményezett mindent, aminek köze volt a festő első nejéhez, Camille Doncieux-höz, aki Monet egyik kedvenc modellje volt.
Az ominózus Tavasz című festmény egyébként 1871-ben készült el, a Párizstól északnyugatra lévő faluban. Argentuil a városiak körében afféle “ránk fér egy kis csend a nagy nyüzsgésben” típusú úticél volt, és az impresszionisták bolondultak érte!
Ha Te is bolondulsz Monet-ért, akkor van is egy jó ajánlatunk, ugyanis egyik leghíresebb fetményét, a Vízililiomokat, most magad is elkészítheted az Alkotásutcában.
Habár arra még nem sok esély van, hogy kiruccanj Amszterdamba vagy Baltimore-ba, hogy élőben is megcsodáld a fenti alkotásokat, a természetben szerencsére szabadon lófrálhatsz. A mai modern világban még csak ecsetet sem kell ragadnod ahhoz, hogy megörökítsd a virágzó fák és az ébredő természet látványát: elég egy-két jól irányzott kattintás a telefonoddal! És senki nem fog megharagudni rád, ha egy-két filterrel még szebbé teszed a fotót!