Ha az Alkotásutca valamelyik stúdiójába jössz festeni, nem kérdés, hogy mindig tökéletes festékek és ecsetek várnak rád. Ám ha szeretsz otthon is alkotni vagy éppen rákattantál a számfestős képeinkre, elengedhetetlen, hogy az akrilt a megfelelő módon tárold, hiszen ez garantálja, hogy a festék megőrizze a minőségét. Még akkor is, ha történetesen hosszan pepecselsz a kép elkészítésével.
Hasonlóan, az ecseteknek is érdemes megadni azt a törődést, amire szükségük van, hiszen ezáltal jelentősen megnövelheted az ecsetszőrök élettartamát.
Lássuk, mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy ne csak az akril festékek, hanem a festéshez használt ecsetek is időtállóan kirobbanó formában legyenek!
Az alkotás káosza: eszközök mindenhol
Ha rendszeresen festesz otthon, és nem tartozol azon szerencsések közé, akiknek saját mini-stúdiójuk van a lakásban, akkor pontosan tudod, mennyi minden kell ahhoz, hogy kényelmesen nekiülhess kiélni az alkotóvágyadat.
A tökéletes fények és az ihletadóan nyugodt körülmények mellett a vászonnak, a festékeknek, az ecseteknek, az állványnak, némi tiszta víznek és egy-két rongynak is készenlétben kell lennie.
Amikor végre minden kéznél van, különösen bosszantó, ha valami gond van az akril festékkel vagy az ecsetekkel.
A hosszú életű ecsetek titka, ha akril festéket használsz
Ha nem mosod ki az akril festéket az ecsetből, a sörték azzal bosszulják meg a mulasztásodat, hogy megkeményednek és összetapadnak. Mutatjuk, mit kell tenni, hogy soha ne legyen ilyen problémád.
A szakértők azt javasolják, hogy a festés befejezését követően azonnal töröld le a maradék festéket az ecsetről egy ronggyal vagy sebtiben letépett konyhai papírtörlővel. Az a legjobb, ha egy kicsit bele is nyomkodod a sörtéket az anyagba. Noha ez a lépés kihagyható, érdemes rászánni az időt, mert hosszú távon megkönnyíti a dolgodat.
Ezt követően mártsd az ecsetet egy vízzel teli edénybe, és néhány másodpercig lötyögtesd át a sörtéket. Fontos, hogy csak a sörték érjenek a vízbe, és azok is csupán néhány másodpercig. Ez a lépés olyan, mint az autokozmetikában az előmosás.
Ha ezzel megvagy, következhet a második alámerülés, ezúttal már szappanos vízben; ez gondoskodik ugyanis arról, hogy a sörték száradás után is puhák és rugalmasak maradjanak. Ilyenkor az a legjobb, ha picit be is áztatod az ecsetet a szappanos vízbe, de ha nincs rajta túl sok festék, az is elegendő, ha a kezeddel szó szerint beledörzsölöd a szappanos vizet a sörtékbe.
Végül jöhet az öblítés és az alapos szárítás! Utóbbihoz az ecseteket mindenképp fektesd le, ha ugyanis függőlegesen szárítod őket, a sörték deformálódhatnak!
Az akril festék nem a tubusban boldog
A számfestő készlethez mellékelt akril festéket eleve kis műanyag tartókban kapod meg, ám ha tubusos akril festéket vettél otthoni pingáláshoz, érdemes beszerezni egy több rekeszes, jól zárható dobozt / palettát, amelybe kinyomhatod a különböző színeket.
Ez nem csak azért jó trükk, mert a festék így biztosan megőrzi az állagát, hanem azért is, mert festés közben az összes szín kéznél lesz. Ha pedig nem kell keresgélned a tubusok között, az azt jelenti, hogy tökéletesen elmerülhetsz a festés flow élményében!