Vaszary Jánost nem kell bemutatni azoknak, akik érdeklődnek a képzőművészet iránt. A 20. század egyik legizgalmasabb magyar alkotóját nem pusztán az ecsetkezelése és jellegzetes ábrázolásmódja miatt szeretjük annyira, hanem azért is, mert a legtöbb festővel ellentétben stílusirányzatban is kipróbálta magát. A Magyar Nemzeti Galériában április elejéig tekinthető meg az a kiállítás, amelyen 24 eddig még sosem látott Vaszary festmény is kilép a rivaldafénybe.
Forrás: https://mng.hu/kiallitasok/vaszary-az-ismeretlen-ismeros/
24 Vaszary kép, ami sokáig a szakértők elől is elrejtőzött
Az egy dolog, hogy ezen a mostani Vaszary kiállításon a mester életművének szinte minden korszakából megtekinthetünk egy (vagy több) műalkotást. Ami azt jelenti, hogy szemezhetünk korai "impresszionisztikus" és későbbi expresszionista festményekkel, de vannak párizsi Art Deco és mediterrán kompozíciók is. És bár ez már önmagában is kellően vonzóvá teszi a tárlatot, a valódi “kihagyhatatlan-faktor” nem ebben rejlik: hanem abban, hogy olyan képekkel is megismerkedhetünk, amelyeket mindezidáig nemcsak a nagyközönség, hanem a szakma sem ismert.
A bujkáló Vaszary képek titka
Na jó, de mégis hogyan tud 24 Vaszary János kép elrejtőzni a világ elől?! Mert azért, lássuk be, a festményeket nem olyan fából faragták, hogy képcsücskükkel orvul kilessék a feléjük közelítő kurátorokat, majd settenkedve odébb surranjanak, nehogy bárki is észrevegye őket.
Forrás: https://mng.hu/kiallitasok/vaszary-az-ismeretlen-ismeros/
Ahhoz, hogy megértsük a történetet, tudni kell, hogy a Nemzeti Galéria mindig is nagy hangsúlyt fektetett a Vaszary-paletta bemutatására. A művész alkotásaiból legutóbb 2007-ben rendeztek olyan grandiózus kiállítást, amely minden korábbinál jobban szemléltette a munkásságát.
Tudni kell, hogy Vaszary hagyatékát az özvegye gondozta, majd az asszony halála után a több száz grafika és festmény egy kupacban átkerült a Szépművészeti Múzeumba. Amikor aztán 2012-ben elindult a Liget Budapest Projekt, a Szépművészeti és a Nemzeti Galéria újraegyesülésével a gyűjteményekre is várt némi költözködés és restaurálás. A munkafolyamat nem kevés kihívást tartogatott a szakemberek számára, ám – mint kiderült – több mint megérte alaposnak lenni.
Forrás: https://mng.hu/kiallitasok/vaszary-az-ismeretlen-ismeros/
A heuréka-halleluja örömfröccs 2016-ban jött el, amikor az egyik raktárban két vászontekercsre bukkantak. Mindegyikben 20 darab Vaszary-olajfestmény rejtőzött, és a legnagyobb hüledezést az váltotta ki, hogy a művészettörténészek még soha egyiket sem látták korábban.
Irány a Nemzeti Galéria és a Vaszary kiállítás
Forrás: https://mng.hu/kiallitasok/vaszary-az-ismeretlen-ismeros/
A 2016-ban váratlanul megtalált 40 Vaszary alkotásból a 24 legjobbat bármikor megtekinthetjük, ha április elejéig ellátogatunk a Nemzeti Galériába. Az újdonságok mellett természetesen “klasszikus”, illetve kevésbé ismert Vaszaryk is kiállításra kerülnek, sőt, a festő repertoárjából néhány grafikát is szemügyre vehetünk.
A kiállításon mindenképp érdemes elmélyedni a tárlathoz készült katalógusban, amelyből részletesen megismerhetjük a rejtélyes festmények, valamint a többi kép történetét. A tárlat kurátora Gergely Mariann művészettörténész.
A Vaszary kiállítás április 2-ig látogatható, ne maradj le róla!