Picasso élete:
Picasso 1881 október 25.-én látta meg a napvilágot, Pablo Diego José Francisco de Paulo Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Crispin Crispiano Santíssima Trinidad Ruiz y Picasso néven. Születésének körülményei finoman szólva sem voltak kedvezőek. Érkezését mindenki nagyon várta, ugyanis a szüleinek elsőszülött gyermeke, a tágabb családban pedig egyetlen fiú volt addig. Azonban az újszülött nem sírt fel, semmi életjelet nem adott, néhány percen belül a bába halva születettnek nyilvánította. Ezután történt meg a csoda, a kisfiú nagybátyja az újszülött fölé hajolt, ráfújt szivarja füstjéből, aki ennek következtében felsírt. Hogy e cselekménysorozat valóban pontosan így történt-e, azt már sosem fogjuk megtudni, azonban egy biztos, Picasso élettörténetébe tökéletesen beleillik a nem mindennapi életkezdés.
Születése körülménye örökre rányomta bélyegét életére. A szülés alatt kialakult oxigénhiányos állapot következtében Pablo egész életében tanulási zavarokkal küzdött. A betűket és számokat később a művészettel összefonva tanulta meg ábrázolni, azonban az ABC sorrendjét, illetve osztani és szorozni sohasem tanult meg.
Nagyszülei és édesanyja meg voltak győződve arról, hogy a kis Pablo csodagyerek. Anyja azt mondogatta neki: „Ha beállsz katonának, tábornok lesz belőled, ha szerzetesnek mész, a végén te leszel a pápa!” –később Picasso ezt azzal egészítette ki, hogy: „de festőnek mentem, és én lettem Picasso!”
És valóban, habár Picasso alkotásai nagyon megosztók, vitathatatlan, hogy ilyen életmű jó, ha 100 évente egyszer születik.
Ha egy ceruzát adtak a kezébe, órákon keresztül elrajzolgatott vele, azonban iskolás korára fel kellett hagynia ezzel a tevékenységgel. Az iskolai évek valóságos kínok között teltek számára, hamar kibukott, hogy értelmileg nem tud azonos korú társaival együtt haladni. Szülei igyekeztek minden iskolában töltött napért valahogyan megjutalmazni, azonban Picasso a feleltetéstől és bukástól való félelmében folyton betegeskedett. Végül magántanárokkal igyekeztek behozni fiuk lemaradását, továbbra is sikertelenül. Azonban egyik magántanára felfigyelt Picasso részletgazdag és művészet orientált gondolkodására, és ezt kihasználva igyekezett a betűket és számokat, mint művészeti alakzatokat megtanítani a nebulónak.
13 évesen apja közbenjárásának köszönhetően felvételizhetett a művészeti iskolába. Első kiállítását szintén 13 éves korában rendezték, 16 évesen pedig már a királyi akadémiára is felvételt nyert.
Első nagy szerelme Fernande Olivier, aki megosztja életét Picassoval. A festő ekkor nagyon szegény, a lány 21 éves, ő 23.
Barcelona, Madrid és Párizs között ingázott, azonban ideje nagy részét Párizsban töltötte, az volt kék korszakának meghatározó helyszíne. A korszakban született képei a szegénységet, magányt, és az anyaságot ábrázolták. Ezt követő rózsaszín korszakának alkotásain pedig kéjnőket, koldusokat és cirkuszi artistákat festett meg. Korszakalkotó művét, az Avignoni kisasszonyokat a női test durva ábrázolása miatt sokáig nem merte bemutatni.
Ezután új szerelem lép be az életébe, Fernande bartánője „Eva”, azért így, idézőjelesen, mert Picasso nevezte el így, legalábbis képein mindig ezzel a névvel ábrázolta.
Eva hamarosan megbetegszik és meghal. Ez a művész későbbi munkásságára is nagy hatást gyakorol. Eva halála után Picasso-t egy új munka lehetősége rángatja ki a letargiából. Az orosz balettnek kezd dolgozni, és ott ismerkedik meg Olga Koklova táncosnővel, akit később feleségül is vesz.
1921-ben megszületik fia, Pablo.
1927-ben megismerkedik a 7 éves Marie-Therese Walterrel, aki 30 évvel fiatalabb a festőnél. A nő először modellje, majd szeretője lesz a művésznek. Marie az első olyan nő Picasso életében, aki nem intelligenciájával, hanem puszta testi vonzerejével fogja meg őt. Később egy közös gyermekük születik, Maya. Marie több mint 100 rajzot ihletett, Pablo csak felesége Olga halála után kérte meg a kezét, a nő azonban akkor már nemet mondott.
1936-ban szerelembe esik Dora Maar-al, aki szintén több mint 30 évvel fiatalabb nála. Dora festőművész és fotográfus. A nőt Picasso gyakran ábrázolja hisztérikus állapotban, mintha életét ez töltötte volna ki. Doraval töltött ideje alatt felhagy a festéssel és írni kezd. Verseket ír, rengeteg helyesírási hibával, amiket nem hajlandó kijavíttatni, mondván, úgy elveszne az egyediségük.
Majdnem 5 hét alatt megalkotja a Guernicát, ami a háborúellenesség szimbóluma lett.
A második világháború alatt ideje nagy részét Párizsban töltötte. Ez idő alatt készített képeiből 1944-ben a Salon-ban kiállítást rendeztek, ami a művész későbbi ismertségét alapozta meg. Sok új emberrel ismerkedett meg, köztük Francois Gilot-al. Gilo 21 éves volt, a festő 62. Szerelmük 11 évig tartott.
A festő hetedik és egyben utolsó szerelme a 28 éves elvált Jaqueline Roque volt, akivel Moulin-ben éltek.
Picasso 1973. április 8.-án, 91 éves korában hunyt el.
Picasso művészete:
Picasso életében nagyon fontos szerepet játszottak a nők. Életművének meghatározó korszakai mind-mind egy-egy szerelemhez vagy fontos érzelmi változáshoz köthetők.
A kék korszak (1901-1904)
Korai, kék korszakának fő témáját az általa is megtapasztalt szegénység adta. Nagyrész Madridban és Barcelonában tartózkodott, de Párizsban élt. Akkori legjobb barátjával, Casagemas-sal költözött a francia fővárosba. Festőtársával műtermet bérelnek a francia Montmarte-on, ahol barátja öngyilkos lesz. Ez, és a szegénységből következő gyötrelmes élmények eredményeként jönnek létre életműve első meghatározó művei. Ezt követően jön el életében az első szerelem, amely a kékről rózsaszínre színezi a festő műveit, majd ezt követi még további 6 szerelem-így összesen 7 korszak.
A rózsaszín korszak (1904-1906)
A szomorú kék korszakot egy sokkal vidámabb rózsaszín követte. Ebben az időszakban Picasso leginkább komédiásokat, cirkuszi artistákat festett. De ebben a néhány évben született meg egyik fő műve, az Avignoni kisasszonyok is, mely egyben a kubizmus létrejöttét is segítette.
Negrista periódus (1907-1909)
Következő korszakát az afrikai törzsi maszkok inspirálták. A korszakra jellemző határozott vonalak, és a hagyományos perspektivizmussal szakító több oldalról való ábrázolás elindította Picasso-t az új irányzat, a kubizmus felé. A közönség kezdetben nehezen fogadta be ezeket a képeket, sőt még művész társai is ferde szemmel néztek rájuk, később mégis ez a stílus lett a legjellemzőbb Picasso művészetére.
Kubizmus (1909-1919)
A festő eddig megszokott színeit és ábrázolásmódját teljesen megváltoztatja, egész egyszerűen tudatosan más irányt vesz művészete, ezzel létrehozva a jövő művészei számára egy teljesen új irányzatot. Színei, geometrikus ábrázolásai egyedi megközelítésének eredményei. Feltűnik életében egy új szerelem, akit képein pusztán betűkkel ábrázol „Eva”-nak nevezi. Eva korai halála újabb depressziós korszakot nyit meg a művész életében, amely alkotásaira is kihatással van. A szomorú időszakból egy munkalehetőség által tud kilábalni. Megismerkedik Cocteau-val, aki által bekerül a tánc nem mindennapi világába. Megismerkedik az orosz balettal, és színházi előadások díszleteinek tervezésével foglalkozik. Természetesen készülnek rajzok újdonsült barátairól is, de leginkább színpadi öltözékeket és kellékeket rajzol. Itt ismeri meg későbbi feleségét Olga-t is.
Neoklasszicizmus, szürrealizmus és szobrászat
Picasso szélsőségesen modernista művészetére nagy hatással volt az Olaszországi utazása, aminek kapcsán elkezd érdeklődni a neoklasszicizmus és a szürrealizmus iránt is. Az 1932-ben megismert Marie-Therese Walter számos festményét és szobrát ihlette. Később Dora Maar jelentette számára az elsődleges inspirációt, akinek a közreműködésével elkészítette a háborúellenes Guernica-t.
Utolsó éveiben rendkívül negatív benyomást keltő képet készített, utolsó kiállatása Avignonban volt, a kritikusok negatív véleményt alkottak róla.
Fotó:
Szerző: Argentina. Revista Vea y Lea
http://www.magicasruinas.com.ar/revistero/internacional/pintura-pablo-picasso.htm